Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Dělníci dodavatelů Applu kopali tunely pro vynášení součástek. Apple se teď zaměřuje na úniky přímo z Cupertina
Foto: Apple

Když se svět dověděl o novém designu a zásadním vylepšení displeje iPhonu 4, mohla za to zapomnětlivost jednoho z lidí, kteří telefon na veřejnosti testovali. O pár let později se ale velké úniky informací staly prakticky přirozenou součástí dodavatelského řetězce firmy a například kompletní podoba několika iPhonů posledních let byla známá několik měsíců před jejich představením. Magazín The Information byl schopen nahlédnout do procesů, jakými se Apple snaží tyto úniky eliminovat.

Jeden z největších úniků se týkal barevných plastových iPhonů 5C. Zaměstnanec skladu jednoho z největších dodavatelů Applu do náklaďáku naložil tisíce zadních krytů nepředstaveného telefonu, zfalšoval dokumenty, vyhnul se bezpečnostním kamerám a projel s nimi vstupní branou. Nedlouho poté se mnoho lidí mělo možnost s novým designem levnějšího iPhonu seznámit – ne z prezentace Tima Cooka, ale z internetových blogů a zpravodajských serverů.

iPhone 5C (Foto: Apple)

Po tomto incidentu Apple vytvořil tým pojmenovaný „New Product Security“ („Bezpečnost nových produktů“). Více než třicet lidí, kam patřili i bývalí zaměstnanci vládních bezpečnostních organizací USA, mělo za úkol hlídat nejkritičtější čínské dodavatele. Další najatí auditoři týdne procházeli výrobními továrnami a kontrolovali, zda produkty nesměřují jinam, než by měly.

Jedna z epizod z tohoto období připomíná dějovou linku z filmu Vykoupení z věznice Shawshank, protože popisuje, jak bezpečnostní tým odhalil skupinku dělníků kopajících malý tunel v rohu místnosti skrytý za velkým strojem. Chtěli ho použít pro tajné vynášení součástek ven z haly.

Ukradené součástky nejčastěji směřovaly na černý trh, kde měly vysokou cenu, klidně i vyšší než měsíční plat dělníků. Snažili se je proto krást všemi možnými způsoby – schovávali je v krabicích od kapesníků, botách, sponách opasků, podprsenkách, použité vodě na mytí podlahy, zakopávali do špon z frézek a soustruhů a podobně.

Koncept iPhonu XI: Hasan Kaymak

Apple v průběhu let vyvíjel stále vyšší úsilí pro uchování svých tajemství. Detektory kovu nejsou pouze při vchodech a východech, ale také v odpadu, každá součástka musí mít sériové číslo, které lze spojit s konkrétním provozem a denně se provádí inventury. Smlouvy dodavatelů s Applem musí umožňovat, aby kdykoliv neohlášeně přišla kontrola.

Pokud je některá továrna spojena s únikem informací, hrozí jí vysoké pokuty v řádech až desítek milionů dolarů. Podle reportu se to ale kvůli jeho významu jako dodavatele Applu netýká firmy Foxconn.

Většina z těchto opatření je skutečně efektivní, i když o nových iPhonech veřejnost zjišťuje mnoho dlouho před oficiálním představením. Jak je to možné? Už v roce 2017 magazín Outline citoval nejmenovaného vysoce postaveného zaměstnance Applu, podle nějž většina současných úniků nepochází z čínských továren, ale přímo z Cupertina.

Foto: Slashleaks

Společnost proto v posledních měsících snížila počet bezpečnostních pracovníků u jejich asijských dodavatelů a zaměřuje se nyní na ochranu před úniky CADových 3D modelů a schémat zařízení. Právě z nich pochází i informace o podobě iPhonů, které mají být představeny letos.

Komentáře