Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Designový tým byl z Jonyho Ivea frustrovaný, reportuje WSJ. Jde o absurdní zprávu, reaguje šéf Applu Tim Cook
Jony Ive a Tim Cook (Foto: Apple)

Ihned poté, co se mezi veřejnost dostala šokující zpráva o odchodu šéfdesignéra Applu Jonyho Ivea z firmy s cílem založit vlastní designové studio, začaly různými plátky kolovat zvěsti, proč vlastně jeden z nejikoničtějších členů cupertinské firmy odešel. Konkrétně deník The Wall Street Journal přišel s velmi zajímavým rozborem.

Podle jeho informací měl Ivea k odchodu celou řadu důvodů, které se postupně kupily od roku 2014, respektive po vydání první generace Apple Watch. Práce na nich měla být totiž tak náročná, že sám přišel za Timem Cookem a požádal jej o to, jestli se nemůže vzdát svých každodenních záležitostí a získat trochu „času a prostoru k přemýšlení“.

S tím se měl pojit i fakt, že tento 52letý Brit chtěl Apple Watch prosadit výhradně jako módní doplněk a ne něco, co by se nutně pojilo k iPhonu a sloužilo jako jeho „prodloužená ruka“. Nakonec se měli dohodnout na obojím, ale i tak měl Ive cítit, že to není ideální.

Foto: Apple

Report od The Wall Street Journal navíc popisuje údajné situace, kdy se Ive přestával účastnit důležitých pracovních porad a nechtěl předávat potřebné rady designérským týmům, konkrétně tomu, který pracoval na iPhonu X. To vše se mělo dostat do takového stádia, kdy byl Ive frustrovaný z toho, že namísto designu řeší spíše operace na korporátní úrovni.

Absurdní, tvrdí Cook

Vzhledem k tomu, že zpráva od The Wall Street Journal obsahovala poměrně peprný vhled do dění firmy a Iveovy pozice, musel na ni zareagovat i samotný Cook, což příliš často nedělá. Podle něj se jedná o „absurdní příběh“, který nevychází ze skutečnosti. Alespoň takto to šéf Applu interpretoval v e-mailu pro CNBC News.

V něm dodává, že příběh selhává hned v základním porozumění o tom, jak designový tým a obecně celá společnost funguje. „Překrucuje vztahy, rozhodnutí a události do takového bodu, že ani my nemůžeme rozeznat, jakou firmu vlastně popisuje,“ dodává kriticky Cook k tomuto příběhu.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

V e-mailu následně utvrzuje, že celý designérský tým ve složení Evans Hankey, Alan Dye a Jeff Williams je „silnější než kdy předtím“ a má v něm maximální důvěru. „Projekty, na kterých pracují, vás naprosto ohromí,“ zakončuje Cook.

Ive pro Apple pracovat nepřestane

Byť ke konci roku Jony Ive z firmy formálně odchází, stále se na vybraných projektech bude podílet, a to prostřednictvím nového designového studia LoveFrom, které zakládá se svým parťákem Marcem Newsonem. Apple má být totiž jedním z prvních a především primárních klientů. Logicky se ale neví, jak přesně se na celém vývoji bude LoveFrom podílet. Důležitou součástí by nicméně měly být zdravotnické doplňky a obecně nositelná elektronika.

Komentáře