Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Do Evropy putují první iPhony vyrobené v Indii. Pro Apple jde o klíčový exportní milník

Apple již minimálně od konce minulého roku promýšlel způsoby, jak větší část své výroby iPhonů přesunout do Indie a částečně se tak – i pod tlakem Trumpovy administrativy – oprostit od Číny. Podporu tomuto plánu silně vyjadřovala i samotná indická vláda, která na tom postavila i kampaň Made in India a zdůraznila, že jde o důležitý krok pro rozvoj její rychle rostoucí ekonomiky.

Hlavní roli v této iniciativě hraje iPhone 6s z roku 2015, jenž má být na území tohoto subkontinentu vyráběn především pro tamní zájemce s levnější prodejní cenou. Nižší cenovka byl ostatně jeden z důležitých dílčích kroků nového výrobního nastavení Applu, jelikož by mohl v Indii oslovovat širší okruh potenciálních uživatelů.

Nyní se ovšem ukazuje, že rozhodnutí o komplexním přesunu výroby může být výrazný přesah i do evropských zemí a nemusí se vztahovat pouze na tamní trh. Do vybraných států Evropy totiž postupně začínají putovat první iPhony, které jsou vyráběny indickou pracovní silou.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Fortune Global Forum 2017 / Flickr)

Konkrétně má jít nejen o iPhone 6s, ale také modelovou řadu 7, kterou má Apple stále v oficiální nabídce. Informuje o tom server The Economic Times, který zároveň zmiňuje, že z továrny tradičního výrobce Wistron má každý měsíc být exportováno lehce pod 100 tisíc kusů zařízení.

Byť se pro běžného evropského zákazníka nic nemění, je zajímavé se na celou situaci podívat ze širšího úhlu, pomocí kterého lze vidět jeden z největších kroků, který Apple za poslední dobu v rámci výroby a exportu udělal. Indie se totiž v posledních letech značně profiluje jako ideální výrobní destinace a cupertinská firma tento trend samozřejmě pozoruje.

Do budoucna se očekává, že kapacita jen poroste a pokud se naplní spekulace z předchozích měsíců, mohl by Apple v Indii vyrábět i chystaný iPhone pod možným označením 11. To by bylo poprvé, co by firma Tima Cooka vyráběla svůj vlajkový model jinde než v Číně.

Komentáře