Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Donald Trump Applu cla na Mac Pro neodpustí a po firmě chce továrnu v Texasu
Foto: Cage Skidmore / Flickr

Americký prezident Donald Trump se v rámci své hospodářské politiky snaží donutit americké firmy, aby své produkty vyráběly na americké půdě. Trump k tomu chce podniky dotlačit zavedením dovozních cel na zboží přivezené z Číny, přičemž výjimkou nebudou ani iPhony, iPady či Macy, které Apple nechá vyrábět právě v čínských továrnách. To, že Trump kolem Applu rozhodně nebude chodit po špičkách, se opět ukázalo před víkendem, když americký prezident tweetnul, že od dovozních cel nebude osvobozen ani nový Mac Pro, jehož výrobu Apple po potížích s výrobou v USA vrací do Číny.

Trump chce dovozními cly bojovat s negativní obchodní bilancí s Čínou a zároveň vracet výrobu zpět do Spojených států a tím vytvářet pracovní místa. Jednou z firem v první linii palby je přirozeně Apple, který generuje vysoké zisky a nechává si vyrábět obrovský objem zboží, ale vozí jej právě z Číny. Tomu chce Trump učinit alespoň částečnou přítrž a věří, že Tima Cooka přesvědčí, aby již brzy oznámil výstavbu nové továrny v jižním americkém státu Texas.

Zdroj: Twitter

V Texasu Apple působí poměrně významně a loni firma oznámila výstavbu nového miliardového kampusu v Austinu. Má se ale jednat o středisko zaměřené primárně na výzkum, vývoj či cloudové operace. Co se týče výroby, tu Apple dle dosavadních zvěstí neplánuje. Aktuálně je ve státě vyráběn současný model profesionální desktopu Mac Pro, ale jeho nástupce, který byl již představen, má být vyráběn opět v Číně. O jeho produkci se postará továrna Quanta Computer umístěná nedaleko Šanghaje.

Jelikož je Mac Pro velice drahý počítač, vysoké dovozní clo mu může významně uškodit. Apple proto podal oficiální žádost o výjimku a zatím čeká na oficiální vyjádření. Jak již bylo ale řečeno, Donald Trump se na Twitteru k věci vyjádřil jasně a Apple s nejvyšší pravděpodobností žádná úleva nečeká. Trump směrem k Applu vyslal jasnou zprávu – vyrábějte v USA, vyhnete se clům.

Jenže Trump to nebude mít s přesvědčováním amerických firem k domácí výrobě snadné. Sám Apple již výrobu v USA párkrát zkusil a vždy pohořel. Naposledy se experiment s lokální výrobou vymstil právě s posledním modelem Macu Pro, který nabíral obrovská zpoždění, protože americká továrna zkrátka nedokázala sehnat potřebné součástky.

Foto: Apple

Po výrobě v Číně firmy nesahají jen kvůli ceně, ale také kvůli rozvinutému dodavatelskému řetězci a dostatku kvalifikované pracovní síly, která v západním světě v některých odvětvích jednoduše chybí. Továrny jako Foxconn, která mimo jiné vyrábí iPhony, údajně dokáže v krátkém čase nabrat desetitisíce dělníků a velmi pružně přizpůsobovat výrobu aktuálním požadavkům.

To potvrzuje i Tim Cook, který říká, že firmy nechodí do Číny kvůli ceně, ale kvůli kvalitě tamních továren, která zkrátka doposud nemá konkurenci. Je tedy docela dobře možné, že pouhou silou a vyhrožováním Donald Trump výrobu zpět do USA nedostane, i kdyby se postavil na hlavu. Problém bude potřeba řešit s rozmyslem, protože paličaté a bezkoncepční řešení nakonec může bolet všechny.

Komentáře