Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Dvanáctipalcový MacBook toho přinesl víc, než se mohlo zdát. Těží z něj nejnovější laptopy Applu

Apple se včera pustil do poměrně velkého letního úklidu, co se týče nabídky Maců, a vyšlo z něj několik zásadních změn. Vedle toho, že aktualizoval MacBook Air a MacBook Pro (13″), poslal do věčných lovišť zařízení, které sloužilo jako designová vizitka a budoucnost všech jablečných notebooků. Z oficiálně prodeje po čtyřech letech stáhl dvanáctipalcový MacBook.

Tento stroj, se kterým Apple vyrukoval v dubnu 2015, byl pravděpodobně jedním z nejchaotičtějších MacBooků za poslední dobu. Každý, kdo jej poprvé v prodejně uviděl, žasl nad jeho ultratenkým designem o tloušťce 1,3 centimetru, který dotvářel onu oceňovanou kompaktnost. To vše však bylo na úkor řady zásadních prvků, bez nichž by seriózní uživatelé nemohli být.

Šlo především o dosazení pouze jednoho portu (navíc USB-C, které v roce 2015 nebylo zdaleka tak rozšířené jako dnes) a mobilní procesor, který svým výkonem rozhodně neoslňoval. To vše za cenovku okolo 40 tisíc korun, za kterou se dal sehnat i „plnohodnotný“ MacBook Pro. Apple nicméně není hloupou firmou a bylo jasné, do jakého segmentu s tímto zařízením míří.

Nestál ani tak o masovou oblibu, ale spíše o vytvoření jakéhosi futuristického a designově velmi povedeného MacBooku, který by definoval budoucnost jablečných laptopů. A byť se to na první pohled nemusí vůbec zdát, 12palcový MacBook přinesl prvky, z nichž Apple ve svých přenosných počítačích stále těží.

USB-C a vize bezdrátové budoucnosti

Jak už bylo naznačeno v předchozím odstavci, MacBook (12″) byl prvním notebookem od Applu, v němž firma vsadila čistě na USB-C a naznačila svou vizi pro bezdrátovou budoucnost. Pro řadu lidí to bylo naprosto nepochopitelné a nedokázali se ztotožnit s názorem, že uživatelům bude stačit jako jediný port tento standard, a to navíc současně pro přenos dat a nabíjení. Nyní se ukazuje, že se Apple dal na správnou cestu a USB-C/Thunderbolt 3 integruje do všech MacBooků.

Kontroverzní motýlkový mechanismus klávesnice

MacBook (12″) byl také prvním jablečným laptopem, který kompletně proměnil mechanismus své klávesnice. Namísto tradičního nůžkového stylu použili inženýři z Cupertina takzvaný motýlkový, který se charakterizuje extrémně nízkým zdvihem a nabízí přesnější stisk. Pro běžnou veřejnost však šlo opět o podivnou věc a názory na spolehlivost tohoto typu se velmi lišily. Nyní se však ukazuje, že motýlkový mechanismus nemusel být trefou do černého a Apple zvažuje náhradu zpět na nůžkový, a to napříč modely Pro a Air.

Trackpad s Force Touch

Technologie, která reaguje na sílu stisku a podle toho nabízí nové volby pro ovládání. Právě tu si adaptoval jako první trackpad v dvanáctipalcovém MacBooku a nyní jde o zcela běžnou (a užitečnou) součást ostatních notebooků Applu.

Logo bez podsvícení

MacBook dokonce ukončil i éru ikonického svítícího loga na zadních stranách MacBooků. Poté, co se na pultech objevil s tmavým logem Applu bez žádného podsvícení, začalo se proslýchat, že s tímto prvkem dorazí i další stroje. A to se také stalo. Nyní jde opět o standardní věc, která už nikoho příliš nepřekvapuje.

Dvanáctipalcový MacBook poprvé disponoval i specifickým rozložením baterií

Je nicméně stále otázkou, zdali Apple svou počítačovou „dvanáctku“ skutečně zařízl, nebo jen dočasně stáhl z prodeje z důvodu nasazení nových, výkonnějších komponent. Stroj totiž nebyl aktualizovaný od roku 2017 a teoreticky je možné, že Apple chystá novou verzi. Větší smysl však dává kompletní vyřazení na úkor dostupnější (a parametrově lepšího) Airu, který je nově ještě levnější.

Komentáře