Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Hodnota komplexu Apple Park překračuje 4 miliardy dolarů. Patří k nejhodnotnějším nemovitostem na světě

Apple Park, díky svému tvaru mezikruží přezdívaný jako „vesmírná loď“, je velmi velká budova pokrývající na 71 hektarů plochy. Je to poslední známý projekt Applu, na jehož vzniku se přímo podílel Steve Jobs a představuje jeden z vrcholných produktů firmy, která k němu právě tak přistupovala. Od toho se odvíjí také jeho hodnota, nyní ohodnocena na 4,17 miliardy dolarů.

Apple Park byl navržen a postaven se stejným důrazem na detail jako jakýkoliv jiný produkt Applu. Významně se na procesu podílel například i hlavní designér Jony Ive. V jeho vysoce funkční a zároveň extravagantní architektuře byly použity materiály té nejvyšší kvality a samozřejmě obrovské tabule zakřiveného skla, díky čemuž budova výrazně vyčnívá i uprostřed Silicon Valley, místě s jedněmi z nejdražších nemovitostí na světě.

Foto: Duncan Sinfield / YouTube

David Ginsborg, který měl na starost spočítat hodnotu Apple Parku kvůli jeho adekvátnímu zdanění, se při své práci potýkal s několika problémy způsobenými vysokou exkluzivitou hlavního sídla Applu: „Každý kousek je vyrobený na míru. Nakonec je to ale pořád kancelářská budova, takže jsme byli schopni ji zhodnotit.“

Hodnota samotného Apple Parku byla vypočítána na 3,6 miliardy dolarů, po připočtení veškerého vnitřního vybavení a údržby se ale konečná částka dostala až na 4,17 miliardy dolarů. To z Apple Parku činí jednu v nejhodnotnějších budov na světě, ačkoliv má stále velmi daleko například ke komplexu mrakodrapů Abrádž Al-Bajt v saúdskoarabské Mekce, jehož hodnota se odhaduje na více než trojnásobek.

Foster + Partners se podílelo i na Apple Park Visitor Center (Foto: Apple)

Když Apple žádal město Cupertino o povolení na postavení nového sídla, dohodl se na oplátku na investici téměř šesti milionů dolarů do fondu na dostupné bydlení a 75 milionů dolarů na zlepšení městské infrastruktury. Vysoká hodnota budovy pak stojí i za nejvyšší stanovenou daní v celém okresu Santa Clara County, kde se nachází. Ta při jednom procentu z celkové hodnoty odpovídá více než 40 milionům dolarů ročně, které mají být rozděleny mezi místní školu, požární sbor a část jde přímo městu Cupertino.

Apple Park je stoprocentně poháněn obnovitelnou energií (Foto: Apple)

Apple zároveň nejčastěji v celém Santa Clara County podává odvolání vůči stanoveným daním. Někteří si přitom naopak myslí, že by měl platit ještě více, protože současná míra zdanění prý neodpovídá vlivu, jaký společnost měla na rostoucí bytovou krizi a počet lidí bez domova.

Výše aktuální daně za nemovitost je v kontextu celkových výdělků Applu téměř zanedbatelná, například jen v posledním čtvrtletí se čistý zisk vyšplhal až na 11,5 miliardy dolarů. Přesto je možné, že se Apple opět bude odvolávat jak proti stanovené výši daně, tak proti vypočítané hodnotě Apple Parku, což v minulosti učinil i u svých jiných budov. V minulém roce byl cupertinský gigant s 56 miliony dolarů největším plátcem daně za nemovitost v daném okresu.

Komentáře