Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Investice filmového Forresta Gumpa do Applu by dnes měla hodnotu okolo 28 miliard dolarů

Forrest Gump (1994) patří stále mezi jedny z nejlepších snímků, co se týče neortodoxního vypravovacího pojetí, nadčasového režisérského zpracování a ostatně i děje v návaznostech na významné události amerických dějin. Nehledě na to, že nabízí slušnou dávku humorných gagů, o které se staral především herec Tom Hanks v roli Forresta.

Oscarový snímek má navíc množství takzvaných easter eggs, jinak řečeno skrytých vtipných scének, které se vám mohou uložit v paměti až po několikátém zhlédnutí. Jednou z nich je i investice do „jakési firmy s ovocem“, do níž vložil peníze získané z provozu společnosti Bubba Gump Shrimp Co. poručík Dan, mimo jiné Forrestův byznysový partner.

Tou firmou byl logicky Apple v roce 1976, přibližně 3 měsíce poté, co byl triem Jobs–Wozniak–Wayne 1. dubna téhož roku založen (filmová investice se podle všeho odehrála začátkem července). A byť se jedná pouze i fikci, je poměrně zajímavé se zamyslet nad tím, kolik by Forrest s poručíkem Danem na této investici vydělali dnes, po 25 letech, co film debutoval.

Vzhledem k tomu, že z předlohy nebyla známa přesná hodnota investované částky, je nutné udělat základní odhad. Hypotetickou sumou tak může 100 tisíc dolarů, což tehdy byla přiměřená suma (bráno v potaz, že se firmě Bubba Gump Shrimp Co. pod Forrestovým vedením dařilo). Dále si je také nutné uvědomit, že smyšlená investice byla uskutečněna 14 let před vstupem Applu na burzu (1980). Šlo tak o takzvanou angel investici do začínajícího startupu.

Foto: Paramount Movies / YouTube

43 milionů dolarů po prvním burzovním dni

Experti se shodovali, že zmíněná suma mohla dát páru přibližně 3procentní podíl, který se v roce 1980 dal rozložit do 1 476 460 akcií. Ty by mohly mít ke konci prvního burzovního dne Applu hodnotu okolo 43 milionů dolarů, přičemž v době, kdy film skutečně vyšel (1994), mohly atakovat hranici okolo 91,5 milionu dolarů. Jaká by ovšem byla hodnota dnes?

Vezme-li se v potaz, že tržní kapitalizace Applu se nyní pohybuje okolo 940 miliard dolarů a Forrest by s poručíkem Danem držel ve firmě stále 3 %, hodnota by se vyšplhala na přibližně 28 miliard dolarů. To je velmi slušné skóre na to, že Forrest ani netušil, co Apple je a proč do něj jeho parťák vůbec investuje.

Foto: Paramount Movies / YouTube

Komentáře