Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iOS 13 řeší problém s očním kontaktem během videohovoru přes FaceTime. Díky AR ho nasimuluje
iOS 12 vs iOS 13 (Foto: MacRumors / YouTube)

Od úterý mají vývojáři možnost testovat třetí beta verze operačních systémů a největší pozornosti se dle očekavání dostává iOS 13, jehož neveřejná verze ukazuje pár zajímavých funkcí. Vedle toho, že přináši náznak nové metody pro přenos dat mezi iPhony pomocí kabelu, nabízí i poněkud netradiční, byť zajímavé vylepšení aplikace FaceTime.

Pokud jste FaceTime (a ostatně jiné videochatovací služby jako Skype a další) na svém iPhonu nebo iPadu někdy používali, víte, že je poněkud obtížné udržovat oční kontakt s druhou stranu. I když se spolehlivě vidíte a interagujete, oči zpravidla nemíří do čočky přední kamery, ale naopak na plochu displeje, kde je obličej druhé osoby.

Je to logické: v první řadě chcete vidět toho, s kým máte hovor, a ne se soustředit na to, abyste se vždy dívali do malé kamerové čočky a udržovali tak jakýsi pocit skutečného osobního setkání. Je to tedy takový začarovaný kruh, který se však od těchto „kouzel“ začne s iOS 13 oprošťovat. Nejnovější operační systém pro iPhony totiž přinese takzvanou FaceTime Attention Correction, funkci založenou na „centrování očí“.

Jakmile budete mít tuto funkci, na kterou jako první upozornil Mike Rundle na Twitteru, aktivní, vaše oči se budou druhé straně jevit tak, že míří přímo na ni, přitom nepůjde o nic jiného než chytré použití ARKitu a jeho hloubkových map k přizpůsobení pozice očí. Zrak bude ve skutečnosti mířit jinam, pravděpodobně na displejovou plochu zařízení.

Byť se jedná o drobnost, je fascinující, nad jakými detaily Apple přemýšlí. Logicky chce tímto krokem opět o něco zlepšít virtuální videohovory tak, aby byly osobnější a příjemnější. Navíc ukazuje, na jaké různé účely lze použít rozšířenou realitu, respektive umělou inteligenci.

Co se týče dostupnosti funkce pro „falešný oční kontakt“ na FaceTime, k dispozici bude pro uživatele iPhonů XS, XS Max, XR s iOS 13 a také loňských iPadů Pro.

Komentáře