Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone v roce 2007 změnil svět. Podívejte se, kde jsou dnes lidé, co na něm pracovali
Foto: Blake Patterson / Wikimedia Commons

Ačkoliv se nejednalo o nový vynález, díky radikální proměně konceptu telefonu je iPhone pravděpodobně jedním z nejvlivnějších produktů v dějinách. Tým, který na jeho vývoji pracoval, tedy logicky také tvoří významní lidé v historii mobilních technologií. Někteří z nich v Applu stále pracují, jiní odešli, sám Steve Jobs v roce 2011, den po představení páté generace iPhonu, zemřel. Kde jsou dnes ostatní?

Magazín Business Insider se podíval, co po dvanácti letech od vývoje revolučního zařízení dělají lidé zodpovědní za jeho různé aspekty. Zaměřil se přitom pochopitelně pouze na vedoucí jednotlivých částí projektu. Ačkoliv právě jejich rozhodnutí vedla ke vzniku nejúspěšnějšího produktu Applu, nemohlo by se to stát bez nápadů a práce desítek dalších lidí a tisíců těch, kteří iPhone přivedli z nákresů a modelů až do rukou uživatelů.

Steve Jobs

Poměrně často se někdo ptá, kterou část iPhonu konkrétně Steve Jobs vytvořil. Žádnou i všechny. Vždy byl velmi bezprostředním členem každodenního běhu Applu a nějakým způsobem se podílel na všech inovativních charakteristikách zařízení.

Měl zásadní roli při koncepci nápadu na telefon s radikálně odlišným ovládáním, každý den trávil několik hodin v designérském studiu, neustále přicházel z nápady na zlepšení a diskutoval o návrzích ostatních. Nedávno jsme například psali o příběhu Jeffa Williamse o tom, jak si Jobs pět měsíců před spuštěním prodeje iPhonu vynutil nahrazení plastového povrchu displeje sklem. Svůj příběh sdílel také Adam Cheyer z vedení startupu Siri.

Jony Ive

Foto: Apple

Hlavní designér Applu si v něm za svou kariéru získal status druhé nejvlivnější osobnosti firmy hned po Stevu Jobsovi a neztratil ho ani po tom, co se ředitelem stal Tim Cook. Vzhledem týmové práci stojící v centru designového studia není docela snadné určit, která křivka s povrchová úprava iPhonu pochází přímo od něj, je ovšem jisté, že měl poslední slovo.

Proto bylo velkou událostí nedávné ohlášení jeho odchodu z Applu. Stále s ním však bude úzce spolupracovat prostřednictvím samostatného designového studia LoveFrom.

Phil Schiller

Foto: Apple

Od roku 1997, kdy do společnosti přišel, se věnuje marketingu, ale také hrál významnou roli u vzniku většiny nejúspěšnějších produktů Applu. Například právě on přišel s nápadem na click wheel, dotykovou plochu umožňující snadné a rychlé pohybování se v dlouhých seznamech alb a skladeb na iPodech.

V současnosti v Applu stále pracuje a dostal se ať do nejužšího vedení jako seniorní viceprezident pro celosvětový marketing. Pravidelně je součástí prezentací nových produktů a patří k nejznámějším tvářím firmy.

Eddy Cue

(Foto: Apple)

Současný seniorní viceprezident internetového softwaru a služeb v Applu pracoval na vývoji mnoha platforem jako App Store, iCloud, iTunes Store, balíček iLife a dalších. Na jeho návrh Tim Cook zadal vývoj iPadu Mini.

Nyní má na starosti softwarové služby jako mapy, Apple Music, Apple Pay a další a také očekávanou seriálovou streamovací službu Apple TV+

Tony Fadell

Foto: Web Summit / Flickr

Přezdívku „otec iPodu“ si získal díky vedení vývoje hardwaru i softwaru přehrávače a velmi podobnou roli hrál také při vzniku iPhonu. Z Applu ale odešel necelý rok po představení revolučního mobilního zařízení, kvůli „osobním důvodům“.

Po odchodu sbíral zkušenosti cestováním po světě a rozhodl se přispět k řešení vysoké energetické spotřeby domácností. Tento záměr vedl k založení Nest Labs, jejichž nejznámějším produktem je dosud inteligentní termostat Nest. V roce 2016 odešel také z této společnosti a dnes pracuje v investiční firmě Future Shape. Pomáhá zde začínajícím technologickým podnikatelům, inženýrům a vědcům.

Scott Forstall

Foto: Ben Stanfield / Flickr

Scott je jediný člověk z nejužšího týmu stojícího za iPhonem, který podle dostupných informací z Applu neodešel zcela dobrovolně. Je přitom zodpovědný za původní a několik dalších verzí operačního systému iOS. Ten byl jedním z hlavních důvodů obrovského úspěchu telefonu.

Byl ovšem zodpovědný také za původní Apple Maps, které byly fiaskem a ani dnes je proto mnoho lidí nepovažuje za příliš důvěryhodné. I kromě tohoto selhání byl ale prý poměrně problémovým pracovníkem společnosti.

Jeho povinnosti byly přerozděleny mezi několik jiných zaměstatnců – Craig Federighi se stal šéfem vývoje softwaru a Jony Ive si vzal na starost design uživatelského prostředí. To v iOS 7 upustilo od snahy napodobovat reálné objekty a textury a získalo mnohem minimalističtější, čistší podobu. Z ní mobilní operační systém vychází dodnes a připojil se k němu i macOS.

Komentáře