Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Kde je Apple Pay, ptají se klienti Raiffeisenbank, ČSOB i Fio banky. Chybí tři poslední velké české banky

Jakmile Apple letos v únoru oficiálně spustil Apple Pay pro Českou republiku, hned od prvního dne začalo tuto platební službu podporovat šest bank – Česká spořitelna, Komerční banka, Air Bank, MONETA Money Bank, mBank a J&T Banka. Nehledě na to, že ihned naskočil i oblíbený fintechový startup Twisto a stravenková služba Edenred.

Na tak malý trh, jakým Česká republika je, šlo o poměrně slušné skóre (byť Česká spořitelna zpočátku podporovala jen karty od vydavatele Visa). V průběhu několika týdnů od spuštění se pak ukázalo, jak moc Apple Pay Česi chtěli, což dokazovali velmi perspektivní statistiky útrat pomocí této služby, kterou lze používat na iPhonu a Apple Watch (potažmo i na iPadu nebo Macu).

Měsíce ale plynuly a odhlédne-li se o relativně nedávného spuštění podpory ze strany Revolutu, nic se nedělo. Přesněji řečeno žádné jiné banky nepřibývaly, a to ani ty velké a na tuzemském trhu solidně etablované. Ledy částečně prolomil pár dní starý vstup Apple Pay od UniCredit Bank, která se stala v pořadí sedmou bankou v České republice s touto podporou. Stále však chybí tři velcí hráči – ČSOB, Raiffeisenbank i Fio banka.

Jde o zvláštní jev. V moderní době, kdy běžní klienti při výběru banky přihlíží především k uživatelskému komfortu a atraktivním funkcím, které banka nabízí, je Apple Pay zcela upřímně důležitý prvek. Dokazují to mimo jiné i situace, kdy lidé záměrně přechází z jedné banky do druhé, protože zrovna ta jablečnou platební službu nabízí. A dost to cítí právě ČSOB a Fio banka, jejichž klienti měli hojně přecházet k Air Bank.

Jaká je aktuální situace?

I přes ustavičné naléhání klientů, kteří holdují moderním způsobům placení a mají zařízení od Applu, se nic zásadního stále neděje. I tak by ale podpora od ČSOB, Raiffeisenbank i Fio banky měla dorazit ještě letos.

Konkrétně ČSOB své klienty ujišťuje, že ke spuštění Apple Pay (a také Google Pay či Garmin Pay) dojde v této polovině roku, jak budou mít jistotu, že je vše „bezpečné, spolehlivé a pohodlné“. To samé platí i pro Fio banku, která sice v dubnu jako šestá banka v České republice spustila Google Pay, ale na Apple Pay má očividně ještě pár měsíců čas.

Nechybí Raiffeisenbank, která je dost možná nejvíce kritizováno za absenci této služby, což se ukazuje především na názorech běžných klientů. I ta má Apple Pay spustit do konce roku, byť přesný termín (jako u předchozí dvojice) zatím není stanovený.

Za zmínku mimo jiné stojí i Equa bank, která se mezi občany stává čím dál populárnější. Ta Apple Pay také nemá a chystá jej – nečekaně – do konce roku 2019.

Komentáře