Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Kdo je Jeff Williams a co znamená pro vedení designového týmu Applu?
Jeff Williams, COO Applu, během představování Series 4 (Foto: Apple)

Jeff Williams do Applu přišel v roce 1998 jako vysoce postavený člen správy dodavatelského řetězce a od roku 2015 má oficiální pozici v nejužším vedení firmy: je provozním ředitelem, tedy přímým zástupcem Tima Cooka. Nyní k jeho povinnostem přibývá i zastání pozice opuštěné Jonym Ivem, tedy hlavní vedoucí designu (Chief Design Officer). Proč zrovna Williams a co to znamená pro fungování designového týmu Applu?

Spolu s oznámením odchodu Jonyho Ivea z Applu se objevilo několik zpráv údajně popisujících jeho vlastně několikaletý proces vzdalování se každodennímu běhu společnosti a přenechávání některých důležitých designových rozhodnutí ostatním členům týmu, který za dlouhá léta vybral. Přesto po něm zůstává díra minimálně z hlediska vnímání Applu širší veřejností, protože podoba i fungování produktů společnosti byly s jeho osobou přímo spojovány.

Jeff Williams, který formálně přebírá Iveovu pozici, v Applu na vysokých postech pracuje už přes dvacet let a mnohokrát se objevil na pódiu při představování nových produktů, není ale příliš výraznou osobností. Než se stal součástí nyní jedné z největších firem na světě, získal vysokoškolský titul v oboru strojírenství a pracoval na několika pozicích v IBM ve výrobě a jako technik.

Jeff Williams (Foto: Apple)

Jeho kariéra je tedy spojena spíše s méně atraktivními, avšak důležitými posty a v roce 2015 to dotáhl až do nejužšího vedení Applu. Jeho role se zdá stát spíše v produkčním pozadí produktů a díky jeho vedení byla společnost schopna úspěšně uvést na trh například iPod nebo iPhone.

Kromě toho má ovšem na starost vedení zákaznické podpory a jeho krátká biografie na webu Applu zmiňuje také jako úzkou spolupráci s designovým týmem u Apple Watch a dalších produktů. Byl to prý právě on, kdo se zasadil o velký důraz hodinek na funkce spojené se zdravím a přidání podpory pro mobilní sítě.

Deník The Wall Street Journal navíc cituje zmínky lidi, kteří s ním spolupracovali, o Williamsově zájmu o vzhled a dojem z používání produktů. Přesto se vzhledem k jeho minulosti spojené především se zajišťováním výroby a dodavatelského řetězce dá očekávat, že jeho obsazení do role hlavního vedoucího designu by mohlo znamenat spíše větší míru nezávislosti konkrétních kroků designového týmu na vedení.

Williams totiž má sice zájem o různé aspekty produktů a je ochoten poměrně úzce spolupracovat na jejich vzniku, nemá ale dlouhou (respektive podle dostupných informací téměř žádnou) minulost blíže spojenou s designem na rozdíl od Jonyho Ivea. Ten už před několika lety sám přiznal svou únavu a konečně se rozhodl místo občasných projektů mimo Apple založit si vlastní designové studio LoveFrom, kde bude mít mnohem více prostoru na další rozvoj.

Jeho bezprostřední práci na designu produktů převezmou dva lidé – viceprezidentkou designu se stane žena, Evans Hankey a roli viceprezidenta designu lidského rozhraní (softwaru) převezme Alan Dye. Oba jsou dlouholetými členy designerského týmu Applu a svoje pozice v něm si získali inovativními nápady a schopností vést.

Stejné kvality má samozřejmě i Jony Ive, jeho hlavní rozvoj v rámci Applu ale proběhl už před lety a nastálé změny by mohly mít pozitivní dopad na podobu a fungování příštích zařízení z Cupertina. To platí jak pro domovské složení designérů Applu, tak pro spolupráci s LoveFrom.

iPhone XS a XS Max

Evans Hankey podle všeho už nějakou dobu vedla každodenní fungování designového studia Applu a jedna z jejích bývalých spolupracovnic zmínila, že její role nebyla dostatečně vyzdvihována a že ji považovala za opravdu inspirativní. Alen Dye původně pracoval v marketingu, zanedlouho ale projevil svůj cit pro design a pracoval jak na iOS 7, tak na lidském rozhraní pro Apple Watch. Význam jeho role při vzniku softwarového prostředí pro hodinky zdůraznil sám Ive, když v rozhovoru v roce 2015 zmínil, že přímo od něj pochází velká část operačního systému hodinek.

Komentáře