Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Kouzelník a člověk s dokonalým citem pro výběr talentů. Bill Gates nešetří chválou na Steva Jobse
Steve Jobs a Bill Gates (Foto: Jon Ito / Flickr)

I když se na první pohled může zdát, že byli Steve Jobs a Bill Gates vždy nesmiřitelní rivalové, opak je pravdou. Opomene-li se období okolo roku 1985, kdy Microsoft vydal první verzi Windows s velmi podobným rozhraním jako Macintosh, což byla dle Jobse „sprostá vykrádačka“, byli tito technologičtí mágové relativně za dobře.

Microsoft pod Gatesovým vedením například naprogramoval první software pro úspěšný Apple II a po několika letech (respektive po návratu Jobse zpět do Applu v roce 1997) Jobs dokonce přijal od Microsoftu investici, aby firmu zachránil od bankrotu. Nikdy však nešlo o nejlepší přátele a menší žabomyší války je doprovázely neustále.

I tak se však vzájemně respektovali, občas se účastnili společných debat včetně legendárního sedánku na konferenci AllThingsD před 13 lety a byli spolu v kontaktu. Gates navíc dokázal uznat Jobsovy obrovské kvality, díky nimž dostal Applu mezi technologickou smetánku, a jeho slova chvály přetrvávají do dnešního dne.

Byl to kouzelník

O zajímavou zprávu se nově postarala agentura Bloomberg, která zprostředkovala rozhovor mezi Gatesem a Fareedem Zakariaem z CNN, kde spoluzakladatel Microsoftu přirovnával Jobsovy podnikatelské a inovátorské schopnosti ke „kouzelnickým“.

„Byl jsem jako drobný kouzelník, protože on čaroval a já viděl, jak jsou lidé fascinováni, ale protože jsem byl jen malým čarodějem, jeho kouzla na mě nefungovala,“ kreativně popisuje Gates.

Spolu s tím také dodává, že vždy uznával Jobsův dokonalý cit pro výběr talentů. „Ještě jsem nepotkal člověka, který by mu konkuroval po stránce vybírání talentů, extrémní motivace těchto jedinců a smyslu pro design ve stylu ‚To je dobré, toto dobré není‘.“ Gates tak mimo jiné reagoval i na Jonyho Ivea, který začal zářit až s příchodem Jobse zpět do firmy.

I když selhal, tak uspěl

Ještě předtím, než se Jobs vrátil do Applu, založil společnost NeXT (kterou Apple následně koupil), pod kterou vyrukoval mimo jiné také s vlastním počítačem. „Byl to propadák, nesmysl, ale i tak dokázal lidi okouzlit,“ komentuje Gates stroj z dílen NeXTu. Jobs tak prakticky dokázal proměnit v úspěch i selhání.

Nicméně k tomu, aby se Jobs dostal do takové role, v jaké dlouhé roky byl, potřeboval být „krutý“ na své zaměstnance. Podle názorů celé řady lidí, kteří s Jobsem měli tu čest spolupracovat, byl na pracovišti velmi přísný, kritický a tvrdý, ovšem ona „tvrdost“ dokázala přinést i „pozitivní věci“. Tak to ostatně vnímá i Gates.

Komentáře