Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Kultovní barevný iBook dnes slaví 20 let od svého uvedení

Jedním z klíčových tahů, které Steve Jobs podnikl po návratu do Applu v roce 1997, bylo seškrtání přeplácané nabídky počítačů. Šel na to přes jednoduchou matici 2×2, kde ve sloupcích bylo rozdělení počítačů na spotřebitelské a profesionální a v řádcích rozdělení na přenosné a stolní. A právě kvadrant s přenosným spotřebitelským strojem dnes slaví 20leté výročí.

Přesně 21. července roku 1999 Steve Jobs na konferenci Macworld Expo odhalil první generaci takzvaného iBooku, který se designem inspiroval barevnou škeblí. V té době šlo netradiční provedení, jelikož dosud všechy laptopy vycházely z klasického industriálního stylu a žádný se svým vzhledem nesnažil cílit na skutečně běžnou domácnost, která chce poutavý a líbivý design.

Laptop iBook G3 (Foto: Carl Berkeley / Flickr)

Mezi původní barvy patřily borůvková a mandarinková, díky nimž škeblovitá (částečně průhledná) plastová struktura zajímavě vynikala a působila dojmem, že jde o přenosnou alternativu kultovního iMacu G3, který byl pro Apple neméně zásadní. Co se týče základních parametrů, iBook nabízel displej o úhlopříčce 12,1 palce s rozlišením 800×600 a plnohodnotnou klávesnici s trackpadem.

Mimo jiné byl iBook první notebook určený pro běžné uživatele, který podporoval bezdrátové připojení se standardem 802.11b umožňujícím rychlost až 11 Mbps. Apple tento benefit bral velmi vážně a tematicky to přirovnával k misi Apollo 11, respektive přistání na Měsíci, které proběhlo 20. července 1969. Phill Schiller to komentoval jako „malý krok pro člověka, ale velký skok pro bezdrátové technologie“, přičemž pro demonstraci skočil z vrchní části pódia.

Po stránce detailnějších specifikací mělo zařízení procesor PowerPC G3 o 300 MHz, 3,2GB pevný disk, 32MB paměť RAM, grafiku od ATI Rage Mobility, Ethernet, CD-ROM a až 6 hodin na jedno nabití. Dnes tedy úsměvné parametry, ale na tehdejší dobu slušná výbava za přibližně 1 600 dolarů.

Komentáře