Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Kus počítačové historie. Prolistujte si katalog NeXT, Jobsovy firmy, jejíž operační systém byl revolucí
Foto: Kevin Savetz

NeXT je dnes mezi širší veřejností zcela neznámou značkou, je ale dost možné, že bez ní by dnes neexistoval ani Apple. Nejen, že její akvizice vedla k návratu Steva Jobse do Applu, ale software, který vyvinula, je základem moderních operačních systémů. Na internetu se nyní objevil vzácný katalog firmy, jenž dává nahlédnout do počítačové historie.

Kevin Savetz sám sebe označuje jako amatérského počítačového historika. Má podcast zaměřený na firmu Atari, s jejímiž bývalými zaměstnanci nahrál už stovky rozhovorů a jeho profil na webovém archivu Archive.org obsahuje přes tisíc oskenovaných dokumentů všech možných typů. Od počítačových magazínů přes newslettery a brožury až po katalogy.

Foto: Kevin Savetz

Když před časem z místního recyklačního zařízení s technikou koupil velký balík starých počítačů, našel mezi nimi 138stránkový katalog firmy NeXT z podzimu roku 1989. Jelikož o ničem podobném na internetu nenašel ani znímku, rozhodl se ho celý ve vysokém rozlišení oskenovat a zpřístupnit na internetu. Fyzickou verzi přitom prodal v aukci a výtěžek věnoval neziskové organizaci Raices poskytující vzdělání a právní pomoc emigrantům a uprchlíkům ve Spojených státech.

NeXT za dekádu své existence vytvořila několik, technologicky i designově, zajímavých kusů hardwaru, k jejímu koupení Applem ale vedl hlavně na tehdejší dobu velmi sofistikovaný operační systém NeXTSTEP. Ten obsahoval nový typ grafického uživatelského rozhraní založeného na UNIXu a nabízejícího multitasking prostřednictvím několika oken zároveň. Byl to první operační systém, ze kterého přímo vychází moderní podoba uživatelských rozhraní všech platforem Applu a velký vliv měl také ve světě Windows.

Foto: Kevin Savetz

Savetz pro magazín The Verge o NeXTu řekl, že „přišel ve stěžejní době a i když neměl velký komerční úspěch, jeho hardware a grafické rozhraní vedly nakonec až k současným produktům Applu. Navíc ty stroje prostě vypadaly super.“

Foto: Kevin Savetz

Většina katalogu se zaměřuje právě na detailní představení a popis softwaru společnosti a kromě její marketingové strategie tak nabízí také srozumitelný vhled do významné epizody počítačové historie. Zajímavé je si uvědomit, že byla objevena úplnou náhodou: sám Steve Jobs ostatně říkal, že odvětví, ve kterém se pohybuje, nemá obdoby nikde jinde, protože produkty stojící na vrcholu technických možností mohou být už o pár let později zcela nedostačující a upadající do zapomnění.

Komentáře