Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Neohlášený telefonát a pozvánka domů. Akvizice Siri byla typickým příkladem netradičního vyjednávání Steva Jobse
Steve Jobs zemřel 5. října 2011 po boji se vzácnou rakovinou slinivky

Pouhé dva týdny po tom, co v roce 2010 nadějný startup nabídl Siri, svou aplikaci s hlasovou asistentkou, v App Storu, tehdejšímu řediteli Dagu Kittlausovi zazvonil v kanceláři telefon. Byl to Steve Jobs. Dnes je Siri jednou z hlavních funkcí iOS zařízení a nedávno se dostala i na macOS.

Adam Cheyer, jeden ze zakladatelů Siri Inc., na umělé inteligenci a vývoji softwaru pro rozeznávání lidského hlasu a reagování na příkazy pracoval už od 90. let. Až po představení iPhonu se ale rozhodl s Dagem Kittlausem a Tomem Gruberem vytvořit konečný produkt pro uživatele. Výsledek jejich práce okamžitě zaujal Steva Jobse, který do kanceláří startupu jednoho dne zavolal bez jakéhokoliv předběžného ohlášení.

Spoluzakladatel Siri Adam Cheyer (Foto: O’Reilly Internal / Flickr)

Když Kittlaus hovor přijal, ozvalo se: „Zdravím, tady Steve, přijďte zítra ke mně domů. Co děláte?“ Odpověď ředitele mezi veřejností zatím téměř neznámé společnosti Stevu Jobsovi by mnohé jistě překvapila. „Nemůžu, beru svoji ženu na balet,“ řekl. „Opravdu? Tak byste mohli přijít předtím,“ nedal se odbýt CEO Applu.

Jobs byl od začátku nadšený projevoval jasný zájem startup koupit, vývojáři Siri mu ale dali hned na první schůzce najevo, že to není možnost, kterou zvažují. Spuštění aplikace bylo úspěšné a zajistilo jim další kolo financování a na plánu dne byla také příprava široké distribuce, Cheyer a jeho kolegové tedy neviděli dobrý důvod k tomu, aby se nechali pohltit velkou firmou.

Jak je ovšem zřejmé z historie iPhonu, o několik měsíců později změnili názor a Siri Applu prodali za 200 milionů dolarů. K tomuto rozhodnutí nevedly žádné neúspěchy nebo nepředpokládané problémy, přesvědčil je sám Jobs porozuměním jejich vizi.

Dag Kittlaus, spoluzakladatel a tehdejší CEO Siri (Foto: TechCrunch / Flickr)

Ujistil je, že by ze Siri v Applu neudělali nějakou malou funkci, ale „něco zásadního pro strategii Applu napříč několika zařízeními a že bychom mohli svět ovlivnit více jako součást Applu než jako nezávislá firma,“ vysvětlil Cheyer. Steve se ovšem při přesvědčování nesnažil prezentovat nějakou dokonale smířlivou stránku sebe sama a podbízet se nárokům, právě naopak.

Hned na první schůzce se prý několikrát dostali do menších rozepří, kdy se vizionář z Applu neostýchal kritizovat některé z nápadů tvůrců Siri. Na druhou stranu byl také otevřen dobře podloženým argumentům a byl ochoten uznat, že to on se mýlí. Tato kombinace přístupů na Cheyera udělala největší dojem: „Pokud jste nedokázali podložit svoje tvrzení, odbyl vás jako hlupáka nebo něco takového, byl ale vždycky otevřený nové myšlence a poučení se z ní.“

Cheyer také ocenil Jobsovu neutuchající vášeň pro neustálý vývoj kupředu. Od miliardáře, který už zásadně změnil několik odvětví, čekal uvolněný přístup, k tomu měl ale jeden z nejvlivnějších lidí počítačové éry daleko. „Zoufale chtěl mít pravdu a posouvat se a učit se a to jsem si na něm zamiloval,“ dodal Cheyer.

Komentáře