Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový MacBook Air má pomalejší SSD než loňská verze. Problém se objevuje také u řady Pro

Jakmile Apple minulý týden výrazně pročesal portfolio MacBooků (včetně zaříznutí dvanáctipalcového MacBooku), šlo o vesměs pozitivní krok, díky kterému se nabídka stala přehlednější a odpovídající aktuálním potřebám zákazníků (i když mnozí mohou namítat změny u MacBooků Pro). Zajímavým tahem bylo i zlevnění MacBooku Air na 32 990 korun, nicméně jak se nyní ukazuje, snížení prodejní ceny se patrně odráží v technických parametrech.

Byť se podle základních specifikací příliš mnoho od loňského MacBooku Air nezměnilo a novinka nabízí dvoujádrový 1,6GHz procesor Intel Core i5 včetně grafiky Intel UHD Graphics 617 (a nově samozřejmě technologii True Tone pro přizpůsobování barevnosti displeje podle okolní atmosféry), podle nejnovějšího testu serveru Consomac čelí letošní Air oproti svému předchůdci horšímu výkonu úložiště.

Měření odhalilo, že MacBook Air s kapacitou 256 GB dosahuje rychlosti při sekvenčním čtení okolo 1,3 GB/s, zatímco u modelu 2018 šlo o rychlost okolo 2 GB/s. To je pokles výkonu o cca 35 procent, což může být znatelným mínusem. Po stránce rychlosti zápisu se pak hodnoty prakticky shodovaly (1 GB/s u nové verze a 920 MB/S u loňské verze).

Paradoxní však je, že varianta s kapacitou 128 GB žádný rozdíl nevykazuje. Rychlosti jsou stejné, a to na hranici 1,3 GB/s při čtení a 500 MB/s při zápisu dat, což vyvolává otázku, zdali nejde o nějaký vnitřní problém s konfigurací. Apple teoreticky mohl použít pomalejší čipy, na nichž by ušetřil, nicméně to by se projevilo i u 128GB varianty a ne jen u 256GB.

Podobný scénář se má údajně vyskytovat také u základního MacBooku Pro, který poprvé dostal Touch Bar (Apple už nenabízí modely Pro bez Touch Baru). Ten má být u 256GB verze při čtení o nějakých 300 MB/s pomalejší než původní varianta. Cupertinská firma tak dost pravděpodobně udělala nějaké vnitřní změny, které se na první pohled veřejnosti příliš nelíbí.

Komentáře