Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Proč by se měl Apple u MacBooků vrátit k nůžkovým klávesnicím a co by měl zachovat z motýlkových

Před několika dny se od spolehlivého analytika Ming-Chu Kua objevil report, že Apple prý má v plánu se ve svých laptopech ještě letos vrátit k tradiční nůžkové konstrukci klávesnic. Pokud to je pravda, nejspíš by to znamenalo ukončení vývoje motýlkového mechanismu, který firma představila v roce 2015.

Podívejme se na několik důvodů, proč by to mohl být dobrý nápad a několik vlastností, které by po návratu ke „klasice“ mohly chybět.

1. Nůžkové klávesnice jsou spolehlivější

Nejsilnějším argumentem pro opuštění motýlkového mechanismu klávesnic, který by zároveň mohl být i jediným, je vysoká míra poruchovosti vlastního řešení Applu. V současnosti situace dospěla až do bodu, kdy výrobce svoje právě vydané laptopy hned zařazuje do programu pro bezplatnou výměnu klávesnic a mnozí kvůli tomu nedoporučují MacBooky vůbec kupovat.

2. Při poruše je motýlkový mechanismus náročné opravit

Nejen, že je poměrně vysoká pravděpodobnost poruchy motýlkového mechanismu, ale navíc pokud nastane, je někdy potřeba vyměnit celou klávesnici. V poslední době byl Apple schopný proces opravy trochu zlepšit, ale stále se nejedná o prostou výměnu nefuknčního tlačítka a mimo bezplatný výměnný program se může cena opravy vyšplhat až na značnou část ceny celého počítače.

3. Motýlkové klávesnice jsou podstatně dražší

Už samotná výroba motýlkového mechanismu je náročnější a tudíž dražší. Standardní mechanismy za sebou mají až dekády let vývoje a jejich složitost výroba je tedy v současnosti už maximálně optimalizovaná. Apple musí mít pro MacBooky vlastní výrobní linky se zvlášť vyškolenými zaměstnanci a jeho mechanismus je také komplikovanější z hlediska konstrkce i použitých materiálů.

4. Někteří uživatelé si nejsou schopni zvyknout na nízký zdvih klávesnic novějších MacBooků

Klávesnice starších MacBooků měly status lídra trhu, kterému se ostatní v pohodlí a přesnosti psaní snažili přiblížit. Ačkoliv mnoha uživatelům extrémně nízký zdvih a větší klávesy vyhovují nebo je dokonce preferují, velkou část zájemců může zcela unikátní zkušenost z psaní odradit.

5. Apple ve snaze inovovat MacBook ztratil status výrobce nejlepších laptopů

Tento bod v zásadě shrnuje předchozí – Applu nelze upřít snahu o inovativní přístup i k těm nejzákladnějším prvkům přenosného počítače. V mnoha případech se toto myšlení společnosti vyplatilo a je pro ni typickým, to ale naneštěstí není případ motýlkové klávesnice. Přinesla sice několik zajímavých vlastností, zdá se však, že se i samotný Apple chystá přiznat, že se jedná o příliš idealistický produkt neschopný spolehlivě fungovat v reálném světě.

Motýlkový mechanismus je nutné i ocenit

Apple ale klávesnice s motýlkovým mechanismem nepředstavil proto, aby zdražil svoje počítače nebo frustroval uživatele. Naopak chtěl jejich uživatelskou zkušenost zlepšit a pro velkou část majitelů novějších MacBooků to stále platí. I když se tedy společnost skutečně vrátí ke standardnějšímu typu laptopové klávesnice, měla by se snažit zachovat co nejvíce z těchto charakteristik.

1. Motýlkový mechanismus je tenčí

Je otázkou, jestli by MacBooky po přechodu zpět k nejrozšířenějšímu mechanismu menších klávesnic přibraly na tloušťce nebo by změnily vnitřní uspořádání komponent. To by mohlo znamenat zvýšení váhy zařízení a například méně prostoru pro baterii nebo chlazení, které už tak u nejvýkonnějších MacBooků Pro nedostačuje.

Koncept MacBooku Pro s Face ID (Foto: Viktor Kádár / Vimeo)

2. Klávesnice vyvinuté přímo Applem mají přesnější a jistější stisk

Toto měl být, a pro mnoho uživatelů je, hlavní přínos mechanismu s extrémně nízkým zdvihem a kostrou obepínající celý obvod klávesy. Ta při správné funkci na stisk reaguje okamžitě a zcela nezávisle na tom, na kterou část uživatel vyvine tlak. Znamená to sice nutnost si zvyknout na výrazně odlišné chování, výsledkem však může být rychlejší a přesnější psaní.

3. Novější MacBooky mají lepší podsvícení

Jelikož jsou ani ne milimetr tlusté klávesy téměř zapuštěny do těla laptopu, podsvícení diodami zespodu neuniká kolem jejich okrajů. Ve tmě tak svítí pouze konkrétní písmena a znaky, což znamená jejich rychlejší identifikaci a menší množství jinak potenciálně oslňujícího světla z klávesnice.

4. Motýlkové klávesnice mají čistší design a působí futuristicky

K Applu neodmyslitelně patří skvělá estetika produktů, které se objevují i v muzeích moderního umění. Klávesnice novějších MacBooků je téměř na rovině se zbytkem těla a může se až zdát, že se vůbec nejedná o pohyblivou část. Dokonale tak navazuje na futuristicky vypadající, ačkoliv také kontroverzní, Touch Bar a čisté linie hliníkového unibody.

Komentáře