Inzerce      O nás     CzechCrunch  
První iPhone měl ještě na pódiu plastový displej. Jeff Williams líčí, jak si Steve Jobs vydupal sklo
Foto: Blake Patterson / Wikimedia Commons

Jeff Williams se po chystaném odchodu Jonyho Iva z Applu rázem stal jednou z nejprobíranějších postav technologického světa. Ačkoli i doposud byl provozním ředitelem Applu a tedy jedním z nejvyšších mužů společnosti, nyní dostal pod svou kontrolu i produktový design a rázem se tak stal osobou ještě ústřednější. Na internetu se v důsledku toho objevují zajímavé informace a střípky příběhů spojených právě s ním. Dobrým příkladem je i záznam z tiskové konference v továrně Corning, která stojí za výrobou odolných skel, jež iPhony od počátků využívají.

Video je zajímavé už kvůli tomu, že Jeff Williams byl vždy tak trochu osobou v pozadí a ačkoli pravidelně vystupuje při představování nových produktů Applu v čele s Apple Watch, pro fanoušky Applu byl až doposud spíše nenápadnou postavou. Na tiskové konferenci před dvěma lety ale ukázal, že je to muž z úplného centra dění Applu a přednesl velice zajímavý příběh o tom, jak si Steve Jobs u prvního iPhonu vynutil skleněný displej.

Poté, co Steve Jobs v lednu roku 2007 představil iPhone, údajně se svěřil týmu v čele právě s Williamsem, že z používání telefonu je nadšený, ale jedna věc jej zaráží. Po velmi krátkém používání zjistil, že má poškrábaný displej a rozhodl se, že chce, aby bylo na přední straně telefonu sklo, namísto plastu, který Apple do té doby běžně používal u iPodů.

Jeff Williams mu na to odvětil, že tuto komponentu samozřejmě řešili, ale že sklo zkrátka praská. Jakmile je telefon upuštěn, sklo se rozbije. „Během 3–4 let se technologie může posunout a my to budeme moci udělat,“ vysvětloval Williams Stevu Jobsovi. Ten mu ale odvětil: „Ne, ne, ne, ty tomu nerozumíš. Až půjde iPhone v červnu do prodeje, musí mít sklo.“

Zhruba po dvou dnech volal Williamsovi šéf továrny Corning Wendell Weeks a sdělil mu: „Volal tvůj šéf a řekl mi, že naše sklo nestojí za nic. Mám ale nápad. V šuplíku máme novou technologii, pro kterou na trhu zatím nebyl prostor, ale možná by to mohlo fungovat.“

Produkční tým Applu i lidé v továrně Corning poté zažili několik měsíců stresu a obav, zda bude možné novou technologii u iPhonu využít a zda bude vše fungovat tak, jak má. Nakonec se ale vše vydařilo a iPhone v červnu 2007 skutečně dorazil na pulty s unikátním tvrzeným sklem Corning odolným proti poškrábáním, které se postupně stalo u smartphonů naprostým standardem a dodnes je využíváno u všech iPhonů i iPadů.

Williams na tiskové konferenci vzdával lidem z továrny Corning hold za jejich převratnou práci a pochvaloval si, že tak zásadní komponenta vzniká na domácí americké půdě, v městečku Harrodsburg v Kentucky. Tiskovku pak zakončil oznámením investice ve výši 200 milionů dolarů, která pak putovala přímo do továrny, přičemž prostředky byly přiděleny ze speciálního miliardového fondu na inovaci výrobních procesů a technologií v rámci dodavatelského řetězce Applu.

Video nyní vyplulo na povrch především kvůli tomu, že se jedná o poměrně unikátní vystoupení Williamse. Zajímavé je ale i tím, jak dokresluje vývoj iPhonu a dále demonstruje, že při lednovém představení iPhonu ještě zdaleka nebylo vše hotovo a vývoj revolučního zařízení Applu, které definovalo trh chytrých telefonů, byl velmi živelný. Příběh zároveň poukazuje na unikátní povahu Steva Jobse, který svým přístupem bezesporu zničil mnoho podřízených, ale zajistil vznik řady unikátních produktů.

Komentáře