Inzerce      O nás     CzechCrunch  
První iPhony s 5G modemy od Applu by se mohly objevit už v roce 2021

Včera bylo oficiálně oznámeno, že Apple kupuje divizi Intelu vyvíjející 5G modemy pro telefony a sám se tedy pustí do boje, který Intel vzdal. Pro výrobce iPhonu je to další krok směrem k naprosté kontrole nad vývojem komponentů pro vlastní výrobky, otázkou ale zůstává, kdy se po vzoru výkonově nedostižných procesorů Applu dočkáme i obdobných modemů. Podle anonymního zdroje z firmy to má býž už v roce 2021.

Mobilní sítě páté generace nemají přinést jen o něco rychlejší načítání webových stránek nebo streamování s vyšším datovým tokem. Už nyní existuje několik míst a zařízení, které umožňují 5G vyzkoušet a je z nich jasné, že se jedná potenciálně o revoluci – rychlost přenosu dat totiž naroste mnohonásobně, přinášejíc s sebou zcela nové možnosti konektivity.

Foto: Intel

Na vývoji potřebných technologií pracuje několik velkých firem jako Huawei, Qualcomm a nadále i Intel, který se vzdává pouze své mobilní divize. Na západním trhu přitom dominuje Qualcomm, který má mimojiné díky vlastněným patentům poměrně významný technologický náskok oproti konkurenci. Zatímco nejvyšší řady telefonů od jeho zákazníků jako Samsung a další 5G sítě podporují už nyní, Intel je měl v plánu začít nasazovat až v příštím roce.

Původní předpoklady očekávaly, že Apple nebude schopen iPhone s vlastním 5G mobilním modemem připravit dříve než na rok 2025. Reuters se ale od anonymního zdroje podařilo zjistit, že po akvizi divize Intelu s veškerým dosavadním vývojem, technologiemi a zaměstnanci by datum mělo poskočit dopředu už na rok 2021.

Makety údajných iPhonů 11 (Foto: 9to5mac / YouTube)

Report ovšem stále neupřesňuje, zda bude od té doby Apple vlastními 5G modemy vybavovat všechny nebo dokonce vůbec nějaké iPhony, zmíněny jsou totiž pouze obecné „produkty“. Letos v září se každopádně uživatelé iPhonu s 5G zatím nedočkají – nové modely mají být stále osazeny 4G čipy od Intelu. První mobilní zařízení Applu se sítěmi příští generace se tak mají objevit až v příštím roce, přičemž budou osazeny součástkami od Qualcommu díky dohodě, kterou společnosti nedávno uzavřely.

Může se zdát, že konkurence Apple opět předběhla, jelikož zařízení s podporou 5G nabízejí už nyní, ta si ovšem bez potřebné aktualizace infrastruktury pořád budou muset vystačit „jen“ s LTE. Je tak pravděpodobné, že i modely ohlášené v příštím roce budou spíše připraveny na budoucnost.

Přechod Applu na vlastní modemy, které jsou naprosto zásadní součástí zařízení, nebude okamžitý ani v předpokládaném roce 2021, takže nejspíš plně využije výhody uzavřené smlouvy s Qualcommem. Jeho čipy by podle informací Reuters měl v nejvyšší řadě využívat ještě nějakou dobu, dokud si nebude jistý dostatečným výkonem a spolehlivostí vlastního řešení, nejdříve nasazovaného do levnějších produktů. Podle anonymního zdroje v Applu panuje „urputná touha být nezávislý, zároveň si ale uvědomují, že se to musí udělat zodpovědně.“

Komentáře