Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Revoluce u MacBooků. Skončil 12palcový, Pro bez Touch Baru i starý Air. Nový je levnější

Apple poměrně značnou část období své dosavadní existence vynikal jednoduchostí a přehledností své produktové řady. V posledních letech ale firma od této zásady začala upouštět a zvlášť nabídka iPadů a Maců se začala poměrně komplikovat. Včera ale firma Tima Cooka do řady svých počítačů významněji řízla. Dvanáctipalcový MacBook skončil, základní třináctipalcový MacBook Pro dostal Touch Bar a dočkali jsem se i nového MacBooku Air s atraktivnější cenou a True Tone displejem.

První významnou změnou v produktové nabídce Maců je ukončení prodeje 12palcového modelu. Ten před čtyřmi lety doplnil nabídku a skoro to vypadalo, že by mohl nahradit MacBook Air. Na pulty dorazil s Retina displejem a ještě kompaktnějšími rozměry, díky čemuž vypadal původní Air s širokými rámečky a zastaralým displejem jako zařízení na odpis.

Air ale přežil, a to především díky silnějšímu procesoru a nižší ceně. V minulém roce navíc dorazil po mnoha letech inovovaný MacBook Air v úplně novém těle a přinesl vše, na co zákazníci tak dlouho čekali. Dostatečně výkonný, kompaktní počítač se špičkovým displejem. Nadbytečným se tak stal naopak 12palcový MacBook, který již mohl nabídnout jen nepatrně menší rozměry, ale na úkor výkonu.

Po letech to tedy vypadá, že se Apple opět vrací k produktové řadě založené na noteboocích pro širokou veřejnost v čele se studenty (MacBook Air) a na o méně kompaktním, ale za to výkonnějším počítačem s širší konektivitou pro náročnější uživatele (MacBook Pro). Nový MacBook Air původní 12palcový počítač z nabídky vyřadil, a to i díky snížení ceny, která z MacBooku Air opět činí onen vstupní model pro širší skupinu zákazníků.

Model 13″ MacBooku Air z roku 2012

Nižší cena nového MacBooku Air ve výši 32 990 korun Applu zároveň konečně umožnila z nabídky vyřadit původní Air bez Retina displeje, který už v nabídce skutečně působil trochu „retro“ dojmem. Nový Air má naopak ještě lepší displej než loňská verze, a to díky technologii True Tone, která je schopna přizpůsobovat teplotu zobrazovaných barev okolním podmínkám.

Jiných novinek se nový Air nedočkal a jedná se tedy spíše o menší update. Počítač je nadále osazen stejným 1,6GHz dvoujádrovým procesorem Intel Core i5 a integrovanou grafikou Intel UHD Graphics 617. Na straně portové výbavy zůstávají dva USB-C konektory typu Thunderbolt 3.

Nic se bohužel nezměnilo ani na straně klávesnice. Ta má nadále motýlkovou konstrukci, která se potýká s řadou problémů a Apple ji údajně chce do budoucna vyměnit za nový „nůžkový“ mechanismus. V květnu ale firma přišla s mírnou konstrukční změnou, která snad má nejpalčivější problémy současného typu klávesnice odstranit. Servisní program zaměřený na bezplatnou výměnu vadných klávesnic se nicméně vztahuje i právě na nový Air.

Sázka na Touch Bar

V neposlední řadě pak stojí za zmínku také změna v portfoliu notebooků pro náročnější uživatele, tedy MacBook Pro. Mezitímco většina produktové řady se dočkala vylepšení už v květnu, základní model bez dotykové lišty Touch Bar zůstal opomenut a mohlo se zdát, že budoucnost tohoto počítače je na vážkách. Základní MacBook Pro se ale včera dočkal naopak velice zásadního vylepšení a stává se skutečně atraktivní volbou.

Ačkoli se cenovka na nejlevnějším MacBooku Pro nezměnila a činí 38 990 korun za základní konfiguraci, nová verze dostává do výbavy Touch Bar, čtečku otisků prstů Touch ID, bezpečnostní čip Apple T2 a výkonnější procesory Intel 8. generace. Displej počítače se navíc stejně jako MacBook Air dočkal technologie True Tone, což počítač posouvá zase o kousek dál.

Zapláčou tedy asi jen fanoušci fyzických tlačítek, kteří si už na žádném MacBooku Pro nebudou moci dopřát stisknutí skutečné klávesy Escape. Spolehnout se budou muset na dotykový OLED panel, který jim nad numerickou řadou klávesnice poskytne funkční klávesy i kontextovou nabídku relevantní pro danou činnost, která se na Macu právě odehrává.

Komentáře