Inzerce      O nás     CzechCrunch  
See, sci-fi seriál natočený pro Apple TV+, má mít podobný rozpočet jako poslední řada Hry o trůny

Vzhledem k faktu, že marketing Apple TV+ se zdá být v poměru ke strategiím některých jiných společností poměrně umírněný, není těžké očekávat spíše zajímavý experiment technologické firmy než něco, co by mělo ambice výrazněji pohnout s trhem streamovacích služeb. Nyní se ale ukazuje, že rozpočet původního seriálu pro Apple se může snadno poměřovat i s těmi největšími projekty od HBO nebo Netflixu.

Spolu se stále rostoucím trhem se streamovacími službami a vysokou konkurencí stoupají i nároky na jednotlivé pořady. Komorní drama nebo chytré nízkorozpočtové sci-fi můžou být samozřejmě více oceňované než seriály plné drahých zvláštních efektů, nebývají ale tolik atraktivní pro okamžité zaujetí diváků/předplatitelů. Proto se v posledních letech poměrně stabilně zvyšují rozpočty jednotlivých pořadů.

Nejznámějším příkladem velkého a drahého seriálu, který zcela ovládl popkulturu, je Hra o trůny. Ta se v poslední, ač kvalitativně kontroverzní, řadě stala nejdražším seriálem všech dob z hlediska průměrného rozpočtu na epizodu. Středověké kulisy, armády živých i mrtvých, velcí draci a herci HBO stáli v průměru 15 milionů dolarů za epizodu, celkem tedy 90 milionů dolarů.

Právě průměrná cena je zde přitom podstatnější než celkový rozpočet, protože existují seriály (jako třeba i předchozí řada Hry o trůny) s vyššími náklady na celou sérii. Podobným cenovkám za jednotlivé epizody se v poslední době začínají přibližovat i další seriály.

Například Stranger Things, v současnosti jeden z hlavních taháků Netflixu, stál v začátcích kolem šesti milionů za hodinu obsahu a ve druhé řadě se částka zvedla o další dva miliony. Náklady třetího výletu do osmdesátkového světa tajných organizací a hrůzných monster z podsvětí zatím nejsou přesně známy, ale mají být podstatně vyšší než v předchozích letech.

Apple netroškaří

The Wall Street Journal ve svém reportu teď tvrdí, že Apple plánuje vyskočit rovnou na vrchol rozpočtů současných seriálových produkcí s průměrnými téměř patnácti miliony dolarů za postapokalyptické sci-fi drama See. To bylo poprvé představeno spolu se samotnou Apple TV+ a kromě premisy se objevilo jen několik obrázků a pár vteřin videa.

Hlavními hvězdami seriálu jsou Jason Momoa, představitel Aquamana a Khala Droga ve Hře o trůny a Alfre Woodard, známá hlavně z Oscarového filmu 12 let v řetězech a filmu ze série Avengers Captain America: Občanská válka. Odehrává se několik století v budoucnosti, kdy virus vymýtil většinu světové populace a všichni přeživší ztratili zrak. Důležitou součástí premisy je přitom otázka, jak by fungovala a rozvíjela se společnost bez zraku a co by to znamenalo pro lidství.

Jason Momoa a Alfre Woodard na představení Apple TV+ (Foto: Apple)

Ačkoliv o See stále víme naprosté minimum, už z několika zveřejněných záběrů v kombinaci s informací o rozpočtu slibuje velkou podívanou, která svými scenériemi dává vzpomenout například na úspěšný film Revenant: Zmrtvýchvstání. Ten je známý svým extrémním realismem a naprostou oddaností natáčet v reálných prostředích. Usuzování něčeho podobného u See má v dostupných informacích nějakou podporu, je totiž známo, že natáčení probíhalo mimo jiné v kanadském provinciálním parku Strathcona.

Jason Momoa v seriálu See

Nedávno se objevily první dva plnohodnotné trailery na jednotlivé seriály: For All Mankind o alternativní historii mezinárodního závodu v dobývání vesmíru a Mythic Quest, komedii ze světa herních vývojářů. Šéf Apple TV+ Eddy Cue řekl, že se streamovací služba má oproti množství zaměřit hlavně na co nejvyšší kvalitu seriálů a ubezpečil, že na ní nebude nouze o dospělejší obsah.

Komentáře