Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Současná nabídka iPadů je nejširší v jejich historii. Je otázkou, zda je to vůbec nutné

Příští rok iPad oslaví už deset let od svého původního uvedení a od té doby byla každý rok představena nejen nová generace, ale objevily se také mnohé další verze. V současnosti už svoji řadu iPadů má Apple rozdělenou podobně jako MacBooky a není tedy od věci si udělat přehled o tom, jaké mají jednotlivé modely přednosti a jestli vůbec šíře nabídky dává smysl.

Podíl iPadů na celkovém zisku společnosti od prvotního nadšení výrazně opadl, v posledních letech se však stále drží blízko podílu Maců, což zahrnuje jak laptopy, tak desktopy. Přesto se stal v zásadě synonymem pro tablet a ostatní firmy se už ani příliš nesnaží mu konkurovat, protože nejsou schopné nabídnout srovnatelnou zkušenost v ohledu spolehlivosti platformy ani množství a kvality dostupných aplikací.

iPadOS 13 přinese výrazný vývoj schopností tabletu od Applu

Jedním z důvodů pro to je specifické místo iPadu v celkovém portfoliu Applu, nesoustředí se totiž pouze na nejvyšší třídu, ale nabízí něco v každé cenové relaci, samozřejmě co se týče kvalitních zařízení s modením výkonem a schopnostmi. Před pár dny se objevila informace o zapsání dvou dosud neznámých modelových čísel do databáze Euroasijské ekonomické komise, která vyžaduje registraci všech zařízení využívajících šifrovací technologie.

Kromě značení neodpovídajícího modelovým řadám zařízení není známo nic kromě podpory iPadOS 13, neočekává se však, že by se jednalo o tablety nové třídy. Jeden z nich by přitom mohl být náhradou pro stávající 9,7palcový iPad s poněkud zastaralým designem vycházejícím z na dnešní poměry velkým rámečkem kolem displeje. Nová verze tabletu by tak při zachování rozměrů těla měla dostat o půl palce větší zobrazovací plochu, takže nejlevnější iPad bude mít 10,2palcový displej.

iPad

Základní iPad je jediný, který lze oficiální cestou pořídit za méně než 10 tisíc korun a je tedy určený nenáročným uživatelům primárně pro konzumaci obsahu. V současné verzi má stejný procesor jako iPhone 7 a poskytuje tak dostatek výkonu i pro nové funkce iPadOS 13, ale nebude stačit na náročnější kreativní práci. Přesto, stejně jako všechny ostatní modely, podporuje Apple Pencil, takže uměle nijak neomezuje i produktivní využití. Nelze k němu sice připojit tabletovou klávesnici od Applu, tento problém ale snadno vyřeší ostatní výrobci příslušenství.

iPad mini

iPad mini se překvapivě nachází ve druhé cenové hladině. Spíše než volbou pro nenáročné uživatele je tedy užitečný pro lidi se specifickou potřebou malého a výkonného zařízení, které je větší než telefon, ale stále ho jde obejmout jednou rukou. Ačkoliv jim odpovídá svou velikostí, výkonem a cenou dalece přesahuje čtečky elektronických knih a i když se v tomto kontextu objevuje, je nepotřebně schopnou volbou například pro použití jako informační zařízení v televizních produkcích nebo restauracích a obchodech. Na druhou stranu může stanovit dobrou investici do budoucna, jelikož by měl spolehlivě podporovat ještě mnoho dalších verzí iPadOS.

iPad Air

iPad Air je možná nejproblematičtější z celé modelové řady. Stojí sice přesně ve středu mezi základním iPadem a nejvýkonnější Pro verzí, pro náročnější zákazníky ale nenabídne dostatečný výkonový skok a pro použití například ve škole jako náhrada laptopu či sešitu není jeho podstatně vyšší cena příliš opodstatněná. Opět se tak ocitá v teritoriu smysluplné dlouhodobější informace pro uživatele, který chce být schopný i komplexnější operace na tabletu provádět s tímtéž zařízením i za několik let. Tento argument platí i když bereme v potaz větší displej, protože se zkrátka nejedná o výrazné zlepšení, stejně jako v případě výkonu.

iPad Pro

iPad Pro je pak zařízení, které se Apple už delší dobu snaží prezentovat jako téměř kompletní náhradu laptopu. Odpovídá tomu jak svou cenou, tak ve větší verzi rozměry displeje. S příchodem iPadOS 13 by operační systém měl konečně být schopen využít jeho výkon konkurující i MacBookům Pro. Přesto před ním stojí velká výzva v podobě přesvědčování zákazníků, že opravdu má smysl za tablet zaplatit výrazně přes 20 tisíc korun. iPad je stále do velké míry zařízení, kterému náročnější uživatelé musí docela výrazně přizpůsobovat své požadavky a není nutně vykoupeno svou o něco lepší přenositelností.

Nabídka iPadů je v současnosti nejobsáhlejší za celou téměř dekádu svojí existence a obsahuje zařízení pro většinu zájemců o tablet. Stále přitom i v základu zůtává ve vyšších kategoriích ceny i výkonu. Pokud by se nemělo jednat o nový nejlevnější model, jakékoliv rozšiřování nabídky by nedávalo smysl a už nyní se mohou někteří zájemci potýkat s dilematem, zda například nyní ušetřit nebo investovat do dlouhodobějšího řešení a jestli vůbec mají nejvyšší řady místo na poměrně nasyceném trhu.

Komentáře