Inzerce      O nás     CzechCrunch  
True Tone už mají téměř všechna přenosná zařízení Applu. Podívejte se, jak funguje a proč ho používat

Po včerejší aktualizaci portfolia MacBooků Air mají už všechny laptopy Applu a většina mobilních zařízení displej podporující technologii True Tone. Fakt, že je Apple jedinou firmou, který podobnou funkci dosazuje do většiny svých produktů, může vyvolat otázky po reálné užitečnosti True Tone, technologické náročnosti a možných nevýhodách. Takže: co je to vlastně True Tone a jak funguje?

Poprvé se True Tone displej objevil v roce 2016 v 9,7palcovém iPadu Pro a od té doby se rozšířil do všech novějších tabletů Applu kromě základního 9,7palcového iPadu, všech iPhonů a všech MacBooků. Žádný z desktopových počítačů tuto technologii nepodporuje a kvůli jejímu účelu se nezdá, že by to měla být pouze dočasná situace.

True Tone vyžaduje zvláštní senzor nad displejem, který – podobně jako senzor pro automatické podsvícení – měří intenzitu okolního světla. Navíc je ale schopen analyzovat také jeho teplotu. Software pak automaticky upraví vyvážení bílé zařízení tak, aby se barvy displeje co nejvíce blížily světelným podmínkám daného prostředí a působily přirozeně na oči.

Nejedná se o technologii vynalezenou Applem a v některých monitorech a displejích zařízení se obdoba True Tone objevuje už poměrně dlouho. Společnost z Cupertina ji však dosud nejvýrazněji nasadila napříč celou svojí nabídkou produktů a stala se tak výraznou částí uživatelské zkušenosti s jejími zařízeními.

Je dobrý důvod pro to, že se True Tone poprvé objevil právě na iPadu. Záměrem Applu bylo sledování displeje tabletu sjednotit se zkušeností dívání se na tištěný papír vysoké kvality, stejně jako je tomu u Apple Pencil a reálné tužky. Obě funkce/produkty pak samozřejmě díky své digitalizaci nabízí mnohem širší možnosti použití než jejich „reálné“ protějšky.

True Tone tedy dává smysl pro uživatele se zájmem o přirozeně vypadající barvy displeje v proměňujících se prostředích. Ačkoliv se světelné podmínky mění i v pokojích s desktopovými počítači, nejsou změny natolik výrazné a Apple se tedy minimálně prozatím rozhodl automatickou úpravu vyvážení bílé do stolních Maců neintegrovat.

Foto: Aleš Nešetřil

Důležité je podotknout, že True Tone je podstatně jiná funkce než Night Shift, jelikož je zaměřená pouze na vzhled a vůbec u ní není přítomen aspekt eliminace modrého světla ve večerních/nočních hodinách. Pokud bude okolní světlo žluté, displej se zapnutou funkcí True Tone také zežloutne, například pod světlem zářivky ale zůstane bílý.

Zároveň se jedná o čistě uživatelskou funkci zcela nevhodnou pro profesionální použití při práci s grafikou, fotografiemi nebo videem a je také otázkou, jestli je uživatel ochoten sledovat například film s pozměněnou barevnou škálou. Co nejlepší korekce a tónování barev vyžaduje naopak co nejneutrálnější a přesné barvy displeje, s kterým se pracuje. Z toho důvodu je naopak skvělé vysoce věrné podání barev počítačů i mobilních zařízení Applu.

True Tone tedy není nutná vlastnost displejů zařízení, ale volitelná funkce, kterou lze zapnout nebo vypnout. U podporovaných iOS zařízení (iPhone 8/X a novější, 9,7palcový iPad Pro a novější, nový iPad Air a mini) tak můžete učinit v Nastavení – Zobrazení a jas a u podporovaných MacBooků (MacBook Pro 2018 a novější, MacBook Air 2019) v Předvolby systému – Monitory.

Komentáře