Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Za několik týdnů dorazí iPhone 11. Co vše o něm zatím víme?
Předpokládná podoba iPhonu 11 (Foto: Marques Brownlee / YouTube)

Apple nové iPhony každoročně vydává se železnou pravidelností a je tedy takřka jisté, že se v září opět dočkáme nových modelů chytrých telefonů od Applu. Světlo světa by měly spatřit nástupci iPhonu XS, XS Max i levnější modelu XR. Před uvedením nových modelů obvykle vyplývají na povrch různé indicie, jak by měly výsledné telefony vypadat, a můžeme tedy alespoň tušit, co nás v září čeká. Co nového iPhone 11 přinese?

Serveru 9to5Mac, který přišel s detailním přehledem toho, jak má iPhone 11 dle aktuálních zpráv vypadat, se tento měsíc do rukou údajně dostaly kryt na chystané iPhony. Podle jejich rozměrů se dá soudit, že nové telefony budou designově takřka totožné s těmi loňskými. iPhone 11 a iPhone 11 Max by mohl mít jen nepatrně větší rozměry (maximálně o půl milimetru) a tvar má zůstat stejný. Větší změnou bude jen vystouplý čtvercový „objektiv“ na zádech telefonu, který má obsahovat tři čočky fotoaparátu. Ten má i letos vystupovat ze zad telefonu, ale tentokrát údajně méně než u dosavadních modelů.

Foto: Marques Brownlee / YouTube

Vylepšený fotoaparát má být jednou z největších novinek letošní produktové řady, a to především díky širokoúhlému objektivu, který uživateli umožní zabrat o mnoho širší záběr. Třetí čočka zároveň zaručí, že bude uživatel moci využít ještě větší optický zoom. Využití tří čoček by zároveň Applu mohlo umožnit digitálně sloučit snímky ze všech objektivů a vytvořit tak o mnoho detailnější a kvalitnější snímek.

Vylepšení se má dočkat i přední fotoaparát určený pro selfie a videohovory. Ten má namísto původních 7 megapixelů přijít s 12 a čočka již nemá být čtyřprvková, ale pětiprvková, což zaručí vyšší světelnost a kvalitu snímku. Podle některých zvěstí se má přední kamera dokonce naučit natáčet zpomalené záběry s frekvencí 120 snímků za sekundu.

Foto: OnLeaks / Digit India

Co se týče displeje, ten by měl zůstat stejný jako u loňských modelů. iPhone 11 i 11 Max tedy má přijít s OLED panelem se shodnou úhlopříčkou 5,8, respektive 6,5 palce. Displeje by ovšem dle zvěstí mohly přijít o technologii 3D Touch. Apple totiž s iOS 13 umožňuje vyvolávání kontextové nabídky i u telefonů bez této technologie a firma tedy možná nebude mít důvod do této věci dále investovat a spolehne se na možnost dlouhého podržení prstu na ikonce s kvalitní haptickou odezvou pro uživatele.

Pokud jde o výkon, je prakticky jisté, že bude Apple opět spoléhat na čip, který si sám vyvíjí. Využit by měl být procesor A13, který Apple letos začal vyrábět ve spolupráci s TSMC. Jedná se o čip se 7nm architekturou a dle odhadů by měl oproti loňskému modelu A12X opět nabídnout znatelně vyšší výkon.

Výkonnější čip by měl Applu pomoci dále rozvíjet procesy spojené s umělou inteligencí, které se odehrávají přímo v telefonu. Apple totiž lokální analýzy dat za účelem zlepšování služeb pro uživatele preferuje na úkor procesů v cloudu. Pokud se totiž práce s daty odehrává přímo v telefonu, uživatel a jeho soukromí jsou v o poznání vyšším bezpečí, protože data nikam neputují.

Loňský čip A12 BIONIC

Podíváme-li se na konektivitu, je pravděpodobné, že Apple konečně využije funkci Dual Bluetooth Audio, kterou Bluetooth 5 podporuje, a iPhonu umožní odesílat zvuk do dvou bezdrátových přijímačů zároveň. Aktuální verze bezdrátového protokolu toto umí a řada telefonů s Androidem již tuto vymoženost adaptovala.

Aktuálně iPhone sice umožňuje připojit více Bluetooth zařízení najednou, ale musí to být zařízení různého typu (například Apple Watch a sluchátka). Dvoje sluchátka založená na Bluetooth tedy k iPhonu bohužel nepřipojíte a právě to by se mohlo změnit. Ve vzduchu přirozeně visí i možnost využití čipu pro 5G připojení, ale i vzhledem k velmi nízkému rozšíření 5G sítí se něco takového neočekává.

S velkou novinkou má Apple přijít na poli nabíjení. Zde by totiž měl nabídnout možnost takzvaného bilaterálního nabíjení, které umožní přiložit na záda telefonu třeba AirPods a nechat si je bezdrátově nabít. Funkce by ale nemusela být nijak významně omezena a záda telefonu by mohla posloužit jako univerzální nabíjecí podložka s technologií Qi. Tuto funkci již ostatně s názvem Power Share nabízí Samsung Galaxy S10.

Foto: Samsung

Možná i díky této novince prý Apple chystá pro obě velikosti iPhonů větší baterii, a to až o 25 procent u menšího modelu a až o 15 procent u modelu většího. V souvislosti s dalším zvětšením baterie bychom se konečně mohli dočkat i rychlejší nabíječky adaptéru, protože původní 5W adaptér již zkrátka přestává stačit.

Nové iPhony by měly být představeny v první polovině září a do prodeje by se mohly dostat zhruba do konce měsíce. Otázkou je, jak Apple letošní modely pojmenuje. Pravděpodobné je, že budou mít pořadové číslo 11, ale je dost dobře možné, že firma zůstane u označení římskými číslicemi. Očekávány jsou s vysokou pravděpodobností tři nové modely, takže nástupců by se měla dočkat celá aktuální produktová řada.

Komentáře