Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Žádná Čína, ale USA. Tim Cook chce, aby se nový Mac Pro vyráběl na domovské půdě
Tim Cook a Mac Pro (Foto: Apple)

Mac Pro patří k tomu nejvýkonnějšímu, co je možné v sortimentu Applu najít. Současně jde také o zařízení, které je od roku 2013 hrdě vyráběno v továrnách v americkém státě Texas a nikoliv v Číně, což pro Apple znamená důležitý lokální úspěch a důkaz, že není nutné vše produkovat v asijských zemích.

Celá situace se však týká výhradně „aktuálního“ Macu Pro, nikoliv toho letošního, který by se měl do prodeje dostat během podzimního období. U něj se totiž předpokládalo (alespoň dle zprávy deníku The Wall Street Journal), že bude vyráběn v Číně, jelikož experiment se zázemím v USA neměl příliš vyjít.

Na tom by nebylo nic podivného. Apple v Číně vyrábí většinu svých produktů a stejně jako řada jiných technologických firem pro to má své relevantní důvody – Čína zkrátka drží monopol, co se týče funkčnosti dodavatelského řetězce, dostatku kvalifikovaných pracovníků a v neposlední řadě také ceny.

Tady jde však o nový, nadupaný a dlouho očekávaný Mac Pro, dost možná vlajkový počítač Applu, který by na sobě měl mít Made in the USA. A podle slov Tima Cooka tomu tak bude. V průběhu oznamování finančních výsledků za třetí kvartál, jenž patří k těm historicky nejlepším, mimo jiné zmínil, že lokální produkci chce i u tohoto modelu.

„Mac Pro jsme vyráběli (od roku 2013, pozn. red.) ve Spojených státech a chceme v tom pokračovat. Momentálně pracujeme a investujeme do nových kapacit, aby to bylo nadále možné,“ dodává Tim Cook a zpochybňuje tak nedávnou zprávu od WSJ, která hovoří o opaku v podobě čínské továrny Quanta Computer stojící nedaleko Šanghaje.

Dále zdůraznil, že „finální výroba je pouze jednou z části celého procesu“, čímž narážel na fakt, že je Mac Pro založen na součástkách pocházejících nejen ze Spojených států, ale také z Japonska, Korei, evropských zemí a také samozřejmě z Číny. „To je podstata globálního dodavatelského řetězce,“ dodává.

Právě v kontextu Číny narazil Apple na ještě jeden menší zádrhel, a to když žádal amerického prezidenta Donalda Trumpa (mimo jiné velkého zastánce výroby v USA), jestli by neudělil výjimku na omezení cel na součástky pro Mac Pro doručované z Číny. Trump však celou věc kategoricky zamítl a vyzval Apple, ať svůj nový počítač zkrátka dělají ve Spojených státech. Nyní by mohl být spokojený i ten nejvyšší.

Komentáře