Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Základní cena chystaného 16palcového MacBooku Pro se může pohybovat okolo 90 tisíc korun

Už několik měsíců se proslýchá, že Apple ve svých dílnách vyvíjí nový MacBook Pro, který by na rozdíl od svých 13palcových a 15palcových sourozenců nabízel úhlopříčku o 16 palcích. Byť se to může zdát jako malicherné zvětšení displeje, pro náročnou sortu profesionálních uživatelů by tento prvek mohl mít velký význam.

Velkou roli by hrálo i rozlišení, které by se z původních 2880 x 1800 u aktuálního 15palcového MacBooku Pro zvýšilo na 3 072 x 1920, přičemž by byl ponechán klasický LCD displejový panel. Nehledě na to, že má nový přírůstek do rodiny profesionálních notebooků Applu disponovat masivním výkonem a pokročilou grafikou.

Všechny tyto aspekty jsou nepochybně hezké. Pokud se vychytané technického parametry zakomponují do atraktivního a zároveň minimalistického hliníkového těla, vznikne balíček, který přiláká řadu lidí. Ostatně jako to je u produktů cupertinské firmy zvykem. Otázkou je však vždy cena, za kterou bude výrobek prodáván.

Koncept MacBooku Pro (Foto: Viktor Kádár / Vimeo)

Apple se nebojí nastavovat vysoké cenové hranice, jež mohou dávat smysl pouze těm, kteří si používáním daného stroje na něj zpět vydělají. O to víc, když jde o profesionální řady počítačů, což ukazuje například šílený iMac Pro (139 990 Kč+) a relativně nový Mac Pro, na jehož oficiální cenu se ještě čeká.

V podobném směru půjde i nový 16palcový MacBook Pro. Jak předpokládají odborníci, kteří se pohybují v tomto odvětví, jeho cena má začínat na hranici 3 tisíc dolarů, což je v přímém přepočtu nějakých 67,5 tisíce korun, ale jakmile se k tomu připočte DPH a další zákonné poplatky, pro český trh by se mohlo jednat o start až na 90 tisících korun.

Jak dodává server Economic Daily News, Apple se bude snažit tento MacBook pozicovat mezi iMac a iMac Pro, čímž bude uživatelům dávat jasnou možnost využívat notebook i jako „stolní“ zařízení. Výkonu na to bude mít nepochybně dostatek, byť se zatím přesně neví, o jaké konkrétnější parametry půjde.

V říjnu včetně aktualizované třináctky

Otázkou je, kdy 16palcový MacBook Pro, který by možná mohl mít i nůžkovou klávesnici namísto ne příliš úspěšné motýlkové, dorazí. Některé zdroje hovoří v září, ale vzhledem k tomu, že Apple zpravidla neuvádí iPhony a Macy na jednom pódiu, mnohem pravděpodobnější je měsíc následující, tedy říjen.

Během této keynote má společnost Tima Cooka chystat mimo jiné i aktualizovaný MacBook Pro o 13 palcích, který by mohl umožňovat upgrade na 32GB pamět RAM. Obecně by ale mělo jít o stejný design a podobné parametry. Nic zásadního se na poli „třináctek“ neočekává.

Komentáře