Inzerce      O nás     CzechCrunch  
AirPower byla velkým selháním. Nizozemská firma teď představila vlastní nabíječku s velmi podobnými vlastnostmi
Foto: Zens

Bezdrátové nabíjení je skvělé v tom, že nevyžaduje nic víc, než položit zařízení na podložku – ovšem pouze teoreticky. V praxi musí být položeno v přesném místě a orientaci, což může podstatně snížit užitečnost tohoto řešení. Apple se pokusil přijít s podložkou AirPower schopnou nabíjet až tři zařízení současně bez ohledu na to, kde přesně a jak byla položena. V březnu ohlásil, že v této snaze selhal, nyní se ale od nizozemské firmy Zens objevuje produkt s velmi podobými vlastnostmi.

Zens Liberty, jak se podložka jmenuje, má být schopna nabíjet více zařízení současně položených kdekoliv na její plochu. Zatímco AirPower měla obsahovat mezi 21-24 cívkami pro bezdrátové nabíjení, Liberty jich má pouuze 16, přičemž se překrývají tak, aby pokryly celou plochu podložky. Tento rozdíl, soudě podle dostupných informací, znamená hlavně schopnost nabíjet pouze dvě zařízení zároveň.

Celkově mají cívky Liberty výkon 45W s tím, že 30W vychází z cívek a 15 z jednoho konektoru pro výstup nabíjecího kabelu třetího zařízení. I když má méně cívek, než AirPower, stále je to dosud nejvyšší počet v podobném typu produktu.

Limitovaná edice nabíjecí podložky Zens Liberty má mít průhledný povrch ze skla

Apple po svém selhání s AirPower jako důvod uvedl jen nesplnitelné nároky na kvalitu, z mnoha zdrojů se ale objevily spekulace, že se produkt kvůli vysoké koncentraci cívek zkrátka přehříval. Dalším potenciálním problémem mohlo být rušivé elektromagnetické pole, jaké by bezdrátová nabíječka s tolika cívkami generovala. To by mohlo způsobit třeba i selhání kardiostimulátoru nebo naslouchátka.

Zens svoji nabíječku zatím také pouze představil a začátek prodeje je stanoven na listopad. Bude velice zajímavé sledovat, jestli se produkt velmi podobný tomu, s nimž gigant jako Apple téměř bezprecedentně ve své historii selhal, podaří úspěšně vytvořit malé nizozemské firmě. Pokud ano, bude dostupný ve dvou verzích, za 139,99 (cca 3200 kč) a 179,99 dolarů (4200 kč). Obě budou mít hliníkové tělo, jedna ale má mít na povrchu látku a druhá bude limitovanou edicí se skleněnou nabíjecí plochou umožňující vidět cívky uvnitř.

Na žádném z obrázků nejsou Apple Watch, nabíječka od Zens je tedy možná nebude podporovat (Foto: Zens)

Zejména po oznámení zrušení vývoje AirPower se objevilo hned několik alternativ snažících se těžit z neúspěchu Applu, každá z nich však obsahovala nějaký kompromis. Ten se prakticky vždy týkal právě možnosti položit zařízení kamkoliv na podložku. Apple je přesto ve finálním uznání prohry sám začal nabízet ve svém oficiálním internetovém obchodě. Cenově jsou velmi podobné produktu od Zens, který má být ovšem mnohem pokročilejší.

Komentáře