Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Amazon následuje Apple. I on dá uživatelům na výběr, zdali chtějí požadavky pro Alexu sdílet s firmou
Jeff Bezos (Foto: Amazon)

Je tomu pár dní, co Apple oficiálně oznámil, že ruší program pro sbírání a vyhodnocování požadavků, které uživatelé zadávají Siri. Velmi pravděpodobně to cupertinská firma udělal z mediálního nátlaku, kterému za tento „kontroverzní“ přístup k datům uživatelům čelila, byť šlo o ryze anonymizované údaje, jež se nepojily k příslušnému Apple ID. Prakticky tak uživatelům nic nehrozilo.

Nejde však o definitivní stanovisko. Apple tento program znovu rozjede, ovšem s důležitým doplňkem: uživatelé si budou moci svévolně vybrat, jestli do tohoto procesu chtějí svými daty přispívat, nebo nikoliv. A stejné kroky následuje i Amazon, jehož hlasová asistentka Alexa, zpravidla implementovaná do reproduktorů Echo, také tato data sbírá.

Vzhledem k negativním názorům mířícím na zneužívání uživatelského soukromí se gigant pod vedením Jeffa Bezose rozhodl, že uživatelům zpřístupní volbu, zdali skutečně chtějí, aby jejich nahrávky pro Alexu slyšeli ostatní zaměstnanci Amazonu a mohli s nimi za účelem zlepšení reakcí pracovat. Už nyní je tato možnost dostupná v mobilní aplikaci Alexy.

Amazon Echo Dot (Foto: Amazon)

U Amazonu byla celá situace avšak výrazněji horší než u Applu. Cookova společnost neměla přístup k relevantním údajům jako jméno, adresa, číslo platební karty a tak podobně. Bezosova firma naopak s těmito údaji mnohdy operovala, což širokou veřejnost ovlivnilo především během letošního dubna, kdy se to dostalo na povrch. Od té doby Amazon postupně podniká příslušné kroky, díky kterým by uživatelé mohli lépe porozumět jeho chování.

Nejde však jen o Apple a Amazon: podobně k celé věci přistupuje i Google pro svého „asistenta“, který všeobecně nebere uživatelskou bezpečnost nijak vážně. Na druhou stranu je nutné pochopit, že je o běžné procesy ke zlepšení umělé inteligence, s níž tyto firmy nakládají. Pracovníci zkrátka musí hodnotit skutečný lidský hlas ve spojitosti s reakcí asistentů, aby mohli svá řešení do budoucna vylepšovat. Jestli je to na úkor bezpečnosti uživatele, to je věc druhá.

Komentáře