Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple jedná se Spotify o přehrávání hudby skrze Siri. Dočkat se můžeme už v září
Foto: Spotify

Mezi Applem a Spotify panuje v posledních letech napjatá atmosféra a spor obou firem řeší třeba i Evropská komise. Dle Spotify zneužívá Apple svého postavení a chová se v rozporu s pravidly zdravé hospodářské soutěže. Nyní ale firma Tima Cooka se švédským lídrem na poli streamování hudby údajně přeci jen zasedli ke společnému stolu a započali konstruktivní debatu. Uživatelé Spotify by snad již brzy mohli spouštět hudbu hlasovými povely směřovanými na asistentku Siri. Umožňuje to novinka v iOS 13, ale svůj kousek práce musí odvést i vývojáři švédské streamovací služby.

Spotify si dlouhodobě stěžuje především na to, že si Apple bere 30% provizi z každého předplatného zakoupeného přes App Store. V důsledku toho musí Spotify své předplatné v App Storu prodávat dráž a Apple Music je tak se svou cenou, která je o oněch 30 % nižší, rázem ve výhodě. Druhým bodem stížností je pak zvýhodňování vlastní aplikace v rámci ekosystému zařízení od Applu. Služba Apple Music je totiž výchozí hudební službou, na čemž nelze nic změnit, a například skrze Siri lze doposud využívat právě jen Apple Music. To se Spotify přirozeně nelíbí.

Foto: MacRumors / YouTube

Mezi novinkami nových verzí operačních systémů iOS 13 a iPadOS 13 jsou ale i rozšířené schopnosti asistentky Siri a situace se tedy mění. Vývojáři aplikací nyní budou moci využít možnosti nového nástroje SiriKit a hlasovou asistentku budou moci naučit ovládat i jejich aplikaci. Pokud tuto možnost využije i Spotify, uživatelé by si mohli jednoduchým hlasovým příkazem spouštět jednotlivé playlisty, alba i konkrétní písničky.

Aby ale novinka fungovala, musí jí vývojář do své aplikace integrovat. A právě to má nyní být předmětem jednání mezi oběma firmami. Uživatelé zařízení od Applu, kteří používají Spotify, by možnost ovládat svou hudbu skrze Siri jistě ocenili, a Apple by zároveň mohl demonstrovat, že jedna z hlavních stížností Spotify směrem k neférovému jednání Applu již není dále relevantní.

Celá věc ale vyžaduje také dobrou vůli ze strany Spotify a bude tedy zajímavé sledovat, zda, a případně kdy, se novinka v aplikaci Spotify objeví. Švédové si každopádně budou moci nadále právem stěžovat na to, že Apple Music v rámci iOS zůstává výchozí aplikací pro přehrávání hudby, takže pokud uživatel povelem přímo nespecifikuje, že chce využít Spotify, zařízení bude chtít píseň přehrát skrze Apple Music.

Komentáře