Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple loni získal přes 2000 patentů, desáté nejvyšší množství mezi firmami v USA

Koncept patentu původně vznikl jako ochrana vanálezců před krádežemi technologických řešení jinými výrobci. V současnosti toto základní vymezení stále přetrvává, zásadními aspekty jsou ale také  jejich vliv na vývoj trhu, prostor pro vznik nových firem a například otázka, zda je lze považovat za relevantní měřítko inovativnosti. Applu bylo v minulém roce schváleno více než dva tisíce žádostí o patenty a dostal se tak mezi první desítku firem operujících ve Spojených státech.

Přesněji řečeno, Apple se na žebříčcích dvou různých organizací umístil na devátém a jedenáctém místě. Firma IFI, která se na patentové statistiky specializuje, napočítala 2160 patentů, což má bý o tři procenta méně, než o rok dříve. Asociace držitelů intelektuálního vlastnictví, IPO, pak Applu přiznala o něco nižší úspěch. Podle ní se cupertinský gigant umístil o dvě příčky níže s 2147 patenty, přičemž také zaznamenal přibližně tříprocentní pokles oproti předchozímu roku.

Rozdíly v umístění jsou způsobeny nepřímým procesem sčítání schválených patentů, v úvahu se totiž neberou čistě jen podané a schválené žádosti, ale také nákupy technologií a firem a obecněji obchodování s patenty. Stále jsou však oba výsledky velmi blízko, takže lze předpokládat jejich spolehlivost. Každopádně se Apple umístil relativně vysoko, avšak předběhlo ho hned několik firem, které mu přímo konkurují.

Jedním ze zajímavých patentů Applu z letošního roku je haptická odezva displeje

Například Samsung se v obou statistikách vyšplhal až na druhé místo s počtem patentů blížícím se šesti tisícům. Společnost označovanou jako jednoho z lídrů technologických inovací přeskočil také Intel, LG, Microsoft, Qualcomm a Alphabet, pod něhož spadá Google. Většina z nich přitom zaznamenala malý propad oproti loňsku, u Alphabetu to mělo být dokonce až 18%. Na vrchol obou žebříčků se dostalo IBM.

I přes tyto výsledky bývá Apple považován za jednu z nejinovativnějších a často dokonce nejinovativnější společnost ve svém oboru. Jedním z důvodů pro to může být, že jeho portfolio je mnohem užší, jelikož se zabývá vlastně pouze telefony, tablety, desktopovými a přenosnými počítači a několika kusy příslušenství. Zmíněný Samsung naproti tomu vyrábí stejné kategorie zařízení a připojuje k nim velký byznys výroby displejů a televizí, počítačových komponentů a dalších zařízení.

Take design může být předmětem patentů a Apple má v historii několik kontroverzí s tím spojených

Navíc je široce známo, že patenty se jednak často týkají i těch nejmenších technologických detailů, které jsou z hlediska koncového uživatele prakticky irelevantní a jednak samotné jejich vlastnění nutně neznamená aktivní využívání v produktech. Totéž samozřejmě platí i pro Apple. Významnou část patentů kromě toho některé firmy drží hlavně proto, aby mohly od ostatních dostávat poplatky za použití jejich technologií.

Hlavními kategoriemi v počtu schválených patentů bylo elektronické zpracování digitálních dat, přenos digitálních dat, polovodičová zařízení a bezdrátové sítě. V roce 2018 prý bylo podáno cekem více žádostí, než v předchozích letech a jejich schválení lze očekávat někdy mezi letošním a příštím rokem. Mezi nejzajímavější návrhy, které se u Applu letos objevily, patří funkce AR brýlí pro zrakově postižené, integrace vylepšeného Face ID do MacBooků Pro a technologie pro rozeznávání silničních značek za špatného počasí.

Komentáře