Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Pay zprostředkovalo už přes šest miliard korun mobilních plateb. ČSOB podporu přidá na podzim

Uběhlo půl roku od data spuštění Apple Pay v Česku. Díky velkému rozšíření bezkontaktních plateb v kombinaci se zájmem uživatelů produktů Applu o nové možnosti jejich využití služba okamžitě začala nabírat velké množství zákazníků. Platební kartu se rozhodlo v peněžence doma nechat už více než 300 tisíc Čechů, zatímco se stále čeká na podporu jedněch z největších tuzemských bank.

V současnosti Apple Pay v Česku podporuje sedm bank a tři fintechové startupy, což je pouze o dva více oproti prvnímu dni spuštění služby. Prvotní adopce tedy byla poměrně vysoká, na druhou vlnu se však stále čeká a mnoho zájemců se už dokonce rozhodlo kvůli placení iPhonem nebo Apple Watch přejít ke konkurenci.

Přecházení ke konkurenci nebo k alternativním řešením v podobě Twista, Revolutu apod. by nemělo být jedinou motivací, aby banky do svého platebního systému zavedly Apple Pay. Podle šéfa Twista Michala Šmída lidé přes telefon utrácejí o třetinu častěji, než přes platební kartu. Zatímco fyzickými kartami bývá prováděno mezi 10-15 platbami měsíčně, průměrný uživatel službu Applu využije až pro 25 transakcí.

K Air Bank mělo kvůli podpoře Apple Pay přejít mnoho zákazníků konkurence

Zvyšování podpory napříč větším množstvím bank by nejspíše přineslo další velký placení chytrým zařízením mezi uživateli, i bez toho si ale vede velmi dobře. iRozhlas informuje, že prvních šest měsíců Apple Pay v Česku odpovídá téměř 15 milionům plateb a šesti a půl miliardám korun v útratách. Denně to znamená kolem 80 tisíců nákupů.

Těžko říct, proč služba, která je pro uživatele natolik atraktivní a mnoho bank ji bylo schopno zavést hned s jejím spuštěním, pro jiné představuje až dlouhodobější plán. Do konce roku by se nicméně mělo hned několik z nich dostat k jeho naplnění. Zavedení Apple Pay ještě letos přislíbila Raiffeisenbank, Equa bank a ani Fio banka by neměla být daleko.

Pomocí Apple Pay lze platit i na internetu

O trochu konkrétnější termín sdělila také ČSOB, která nyní pro spuštění plateb skrze Apple Pay i Google Pay uvádí podzim. Důvodem velkého zpoždění oproti konkurenci je prý komplexnost projektu vyžadující změnu technologií zpracování plateb. „Naší prioritou také je, aby byly služby dostupné pro všechny platební karty ČSOB,“ vysvětluje mluvčí banky Patrik Madle.

Komentáře