Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple ruší program, ve kterém jeho zaměstnanci poslouchali nahrávky od Siri a hodnotili jejich kvalitu
Tim Cook (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Byť se to nemusí zdát, Apple naslouchá svému okolí a pečlivě sleduje, co se v médiích aktuálně rozebírá. Vedle všemožných spekulací o nových iPhonech se obrovské pozornosti těší také nedávná zpráva o tom, že cupertinská firma zpracovává a hodnotí vybrané požadavky směřující na Siri a podle toho vylepšuje její reakce. Celá situace navíc přerostla do takových rozměrů, že se Apple rozhodl rázně zakročit.

Zpočátku navíc šlo o vcelku nevinnou věc. Deník The Guardian přišel s reportem o neznámém zaměstnanci Applu, který sedí v oddělení, jež se zaměřuje právě na hodnocení povelů pro Siri. Ten zmiňoval, že často slyší zvukové útržky z toho, jak se lidé domlouvají na prodeji drog, ze sexuálních aktivit a dalších kontroverznějších situací. Zkrátka se k němu dostávaly záležitosti, které původně vůbec neměly být sdíleny.

Pro veřejnost mnohem závažnější byl však fakt, že Apple tyto požadavky schraňuje a na základě nich vylepšuje funkčnost Siri, respektive její schopnost pohotových a přesných reakcí. A to se lidem samozřejmě nelíbí. Byť Apple dodal, že jde pouze o jedno procento všech požadavků, a to kompletně anonymizované, nestačilo to k tomu, aby se začaly rozebírat možné dopady. A také způsoby, jak z tohoto kruhu vystoupit.

Uživatelé totiž chtěli, aby měli možnost se rozhodnout, jestli se na tomto „odposlouchávání“ chtějí participovat, nebo ne. A podle všeho jim Apple dá brzy na výběr.

Aktuálně však tento program, který nazývá jako grading, kompletně po celém světě pozastavil a do budoucna vyladí, jak uživatelům jasně sdělit, že jsou součástí programu, nebo nikoliv (a jak z něj potenciálně vystoupit). Do té doby má firma ještě promyslet nové způsoby, které by měly určit, zdali jsou požadavky zadané na Siri cíleně, nebo omylem.

Komentáře