Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple se omlouvá uživatelům za Siri a možné ohrožení jejich soukromí. Chystá zásadní změny
Tim Cook (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Je tomu přibližně měsíc, co jsme vás informovali o poměrně zásadní zprávě týkající se Siri a respektování soukromí uživatelů. Podle původního reportu, se kterým jako první přišel The Guardian, měl totiž Apple ukládat část požadavků od uživatelů směřujících na Siri, aby je mohl hodnotit a zajišťovat vylepšení kvalit tohoto hlasového asistenta. Pravděpodobně ale nečekal, co následně přijde.

Lidé vcelku pochopitelně vyjadřovali nesouhlas s touto možností a zmiňovali především fakt, že o těchto postupech vůbec neví (byť Apple několikrát zdůrazňoval, že procento povelů k těmto účelům slouží). Zkrátka se vytvořila jakási „mini kauza“, která se hojně probírala na diskuzích. U Applu totiž není zvykem, aby jakýmkoliv způsobem narušoval soukromí uživatelů.

Firma pod vedením Tima Cooka tyto debaty patrně pozorně sledovala, což mělo vyústit v pozastavení tohoto programu, který je nazýván jako Grading. A nyní to i sama potvrzuje. Vydala oficiální zprávu o celé situaci, v níž popisuje několik zásadních bodů, které se do budoucna změní. I když Apple celý program zastavil, do budoucna jej plánuje znovu rozjet, ovšem v malinko pozměněném vydání.

Přichází i omluva

Jak se očekávalo, Apple bude uživatelům dávat na výběr, zdali se na tomto programu chtějí podílet. To je velice důležitý aspekt, protože doposud tomu tak nebylo, což z hlediska bezpečnosti nebylo příliš optimální. Uživatelskou základnu dále ujišťuje o tom, že pokud se někdo rozhodne poskytovat tato data Applu, půjde skutečně pouze o požadavky, které na Siri z podstaty míří. Proslýchalo se, že zaměstnanci, kteří se na tomto programu podíleli, totiž slyšeli i věci, které Siri brala zcela náhodně z okolí.

Co je však možná zajímavější, je fakt, že Apple zpravidla nebude ve velké míře používat skutečné nahrávky od lidí k tomu, aby Siri vylepšoval. Podle nové zprávy na to půjde tradičně přes automaticky vygenerované povely, jež by měly schopnosti jablečného asistenta posouvat. Pravděpodobně by tak šlo o ideální mix získaných povelů, z něhož by se vytvářely ucelené závěry.

Foto: MacRumors / YouTube

V neposlední řadě přichází cupertinská firma také s omluvou a prakticky přiznává pochybení a potenciální ohrožení uživatelů, byť nešlo o žádný masový problém. To se nedá říct o konkurenčních firmách, které s daty uživatelů pečlivě pracují a používají je k formování svého byznysu. V kontextu toho Apple dodává, že žádné uživatelské informace neslouží k marketingovým akcím ani přímým propagacím produktů.

Pokud by vás celá věc zajímala podrobněji, doporučujeme webovou sekci Siri Privacy and Grading, kde se vše (v angličtině) popisuje do detailů.

Komentáře