Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple testuje čínské OLED displeje. Chce snižovat svou závislosti na Samsungu
iPhony XS a XS Max designem i cenou odpovídají spíše luxusnějšímu zboží než zařízení pro masy

Nejdražším dílem používaným při výrobě iPhonů XS a XS Max je OLED displej z dílny Samsungu. Korejský gigant je ve výrobě těchto panelů dlouhodobě jasným lídrem a Apple se na něj u svých telefonů musí spoléhat. To by se ale mohlo již brzy změnit. Kalifornská firma totiž údajně testuje displeje od čínského výrobce BOE. Pokud vše proběhne bez komplikací, společnost by je mohla do svých iPhonů nasadit již příští rok.

Se zprávou o „agresivním testování“ OLED displejů od čínského výrobce informoval server Nikkei Asian Review. Alespoň částečný přechod na jiného dodavatele displejů a tedy i postupná diverzifikace dodavatelského řetězce ostatně dává jasný smysl. Apple pochopitelně nechce být závislý na jediné firmě dodávající displeje, natož když je onou firmou jeho hlavní konkurent. Pokud má společnost pro stejný díl více dodavatelů, snižuje riziko výpadku ve výrobě a zároveň se jí snáze vyjednává lepší cena.

Čínská společnost BOE rozhodně není na poli výroby displejů nováčkem. Jedná se o předního světového výrobce LCD panelů a jeho displeje již Apple již využívá pro své iPady a MacBooky. Nyní však Číňané rozšiřují svůj okruh zájmu i na displeje s technologií OLED, v nichž je podle všeho budoucnost. Odpovídá tomu i překotný růst trhu s OLED panely, který měl již loni hodnotu 25,5 miliard dolarů, přičemž letos má překonat 30 miliard dolarů.

Podle reportu Apple testuje displeje produkované továrnou ve městě Čcheng-tu, v provincii S’-čchuan. Toto město je 5. největším v Číně a jedná se o jedno z nejdůležitějších ekonomických center země. Tato továrna společnosti BOE je první, která se do výroby OLED displejů pustila, přičemž pokud vše půjde podle plánu a Apple si u firmy displeje skutečně objedná, BOE má údajně postavit další továrnu ve stejné provincii, která bude vyčleněna přímo na zakázkovou výrobu pro Apple.

Pokud čínská firma pro výrobu displejů získá certifikaci, dle zprávy Nikkei bude připravena dodávat OLED panely již pro iPhony chystané na příští rok. Je ale možné, že Apple bude displeje BOE využívat nejdříve k výměnám v rámci oprav, případně jimi bude osazovat nejprve starší modely iPhonů. Pro společnost by to nicméně byl obrovský úspěch a společnost by se stala prvním čínským dodavatelem OLED displejů pro Apple.

Kromě Samsungu a čínské firmy BOE přichází coby dodavatel v úvahu ještě korejská společnost LG. Ta již nyní vyrábí displeje pro Apple Watch, ale s výrobou OLED displeje pro iPhone měla údajně problémy. Nyní je tedy otázkou, zda se Korejcům podaří překonat obtíže ve výrobě a projdou u Applu potřebným testem kvality. I třetí dodavatel by se ale firmě Tima Cooka nejspíš hodil, protože dle ceněného analytika Ming-Chi Kua hodlá Apple již v příštím roce osazovat OLED displejem všechny své iPhony.

Komentáře