Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple už nemá nejvíce hotovosti ze všech firem. Předběhla ho mateřská společnost Googlu

Apple byl dlouhé roky znám jako firma, která měla ze všech společností na světě nejvíce peněz v hotovosti. Respektive takových, s nimiž mohla ihned operovat, což jednou dělalo i 163 miliard dolarů. Misky vah se ovšem nyní změnily. Gigant z kalifornského Cupertina ztrácí vedoucího pozici a jeho místo přebírá Alphabet, mateřská firma Googlu.

Ke změně došlo prakticky poté, co Apple ohlásil své finanční výsledky za třetí kvartál, které byly jeho nejlepší v historii (co se tohoto období týče). Aktuálně má mít firma pod vedením Tima Cooka v hotovosti okolo 102 miliard dolarů, zatímco Alphabet drží o přibližně 15 miliard více, tedy 117 miliard dolarů.

Byť se může na první pohled zdát, že je to pro Alphabet výhrou, nemusí tomu tak být, a to z jednoduchého důvodu – akcionáři. Ti totiž mohou výrazněji tlačit na útratu vyšších částek za zpětný odkup akcií nebo na dividendách.

Googleplex, ústředí Googlu (Foto: Press Corner, Google)

Co se pak týče Applu, ten o své prvenství přišel hlavně proto, že masivně investoval. Ať už jde o malé startupy, díky nimž chce získat nové technologie pro nový segment produktů (například brýle s rozšířenou realitou), tak o obrovské sumy, které dává do sjednávání nového televizního obsahu pro Apple TV+, jež patří mezi klíčové oblasti pro nové směřování Applu. Svým způsobem se na tom podílí i klesající prodeje iPhonů, jelikož i kvůli tomu firma investuje do výzkumu a vývoje.

Komentáře