Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple v uplynulém čtvrtletí investoval do výzkumu a vývoje 4,2 miliardy dolarů. Nejvíce ve své historii

Apple si ve svém segmentu trhu i přes častou kritiku dlouhodobě udržuje status jedné z nejinovativnějších firem, což v minulosti v praxi znamenalo přejímání existujících technologií a jejich nahlížení z nového úhlu nebo integraci zajímavým způsobem. Za éry Steva Jobse přitom nebylo nějak zásadním způsobem investováno do výzkumu a vývoje (VaV), v posledních letech ovšem tyto náklady rostou téměř exponenciálně. Jen za druhou čtvrtinu Apple do VaV investoval 4,2 miliardy dolarů.

Procento zisků i konkrétní částka vynaložená Applem na vytváření nových technologií se poměrně stabilně zvyšuje už od roku 2007, tedy od představení prvního iPhonu. V uplynulém čtvrtletí pak dosáhla rekordní výše v historii společnosti a stanovila 7,9 % celkových příjmů, tedy nejvíce od roku 2003. V minulém roce Apple za VaV utratil 14,2 miliardy dolarů a letošní nastolený trend naznačuje, že to bude přes 16 miliard.

I přes rekordní čísla Apple v nákladech na VaV stále daleko zaostává za ostatními velkými technologickými firmami, alespoň co se týče procenta z celkových příjmů. V tomtéž kvartálu Microsoft investoval 13,4 % svých příjmů a Google až 15,7 %. Oproti těmto společnostem má však gigant z Cupertina podstatně užší oblast zájmů a nevynakládá zdaleka tolik úsilí na experimenty, jeho výdělky jsou navíc podstatně vyšší. Konkrétní investované částky se tak až tolik neliší.

Tim Cook a Mac Pro (Foto: Apple)

Informace o rychle rostoucích investicích do vývoje se objevují paralelně s až zdvojnásobením nabídek práce v designu a obecněji výrazným nárůstem zájmu Applu o lidi pracující na novém hardwaru. Na jednu stranu to vskutku může znamenat připravu nebo posilování  prací na nových projektech jako například dlouho diskutované AR brýle, samořídící technologie nebo dokonce auto, nové MacBooky a podobně.

Na stranu druhou se ovšem Apple snaží stále více spoléhat sám na sebe při vývoji méně atraktivních, avšak zásadních komponentů pro vlastní zařízení. Už mnoho let s velkým úspěchem iOS zařízení osazuje vlastními procesory a několika dalšími čipy a pracuje se také na modemech pro mobilní signál. Apple tedy neutrácí nutně za žhavé novinky, jako spíše přesouvá těžiště své závislosti z dodavatelského řetězce partnerů na vlastní bedra.

Nejvýraznějším indikátorem toho je v poslední době nákup divize Intelu vyvíjející modemy pro 5G sítě, což by Applu mohlo umožnit se už od roku 2021 začít výrazněji oprošťovat od nadvlády Qualcommu na daném trhu. Tim Cook k akvizici řekl, že Apple má „dlouhodovou strategii vlastnění a kontroly primárních technologií stojících za produkty, které vyrábí“. Ačkoliv je značka modemu pro koncového uživatele z hlediska fungování zařízení v zásadě irelevantní, jedná se o součástku naprosto zásadní pro tu nejzákladnější funkci.

AirPods jsou zdaleka nejúspěšnějšími bezdrátovými sluchátky na trhu

Pokud se tedy Apple nechce spoléhat na dodávky, rychlost vývoje a optimalizace součástek výrobců třetích stran, musí si je vyrábět sám a to vyžaduje velké investice. Je otázkou, nakolik je podobná strategie, které se začalo přezdívat „Cookova doktrína“, opodstatněná z hlediska poměru nákladů a (nejen přímého ekonomického) zisku, kromě větší nezávislosti s sebou ale nese také možnou rostoucí diverzitu trhu a akceleraci rozvoje.

Například Qualcomm totiž ve svém dominantním obou nemá příliš mnoho konkurence, jejíž vznik znesnadňuje jednak množství potřebných patentů a jednak velikost byznysu určená objemem odběratelů. Apple už nyní modemy získává od Intelu, který tak svému rivalovi přebral výraznou část trhu. Co se ovšem vývoje 5G technologií týče, Qualcomm je stále pro společnosti s nároky Applu jedinou volbou a akceptovatelné podmínky dodávek čipů pro příští generaci mobilních sítí se mu podařilo vyjednat až po započetí největšího patentového soudního sporu v historii.

Luca Maestri, seniorní viceprezident a šéf financí Applu (Foto: Apple)

Pokud bude Apple schopen v nejbližších letech vyvinout vlastní dostatečně spolehlivé čipy pro mobilní sítě páté generace, bude to znamenat přinejmenším dva velké hráče na trhu a alespoň nějaký prostor pro konkurenční boj pohánějící inovace. Jinak si Qualcomm může do velké míry diktovat podmínky, protože k němu neexistuje alternativa. Ta pro ostatní výrobce u Applu samozřejmě nevznikne, bude však možná alespoň částečná decentralizace trhu.

Nicméně situace kolem modemů je stále pouze částí investicí do výzkumu a vývoje a seniorní viceprezident Applu, Luca Maestri, v nedávném konferenčním hovoru k výdělkům za uplynulé čtvrtletí potvrdil, že jejich cílem je obecné zlepšování všech aspektů zařízení Applu. Mnohé z nákladů na vývoj jsou přitom strategické a tedy s až dloudobou a ne nutně zjevnou přímou návratností. Jedná se zároveň také o reakci na kritiku neustále rostoucích částek do VaV vložených bez viditelných výsledků.

„Viditelné výsledky“ zároveň nemusí znamenat pouze zcela nové kategorie produktů. Apple si totiž mimo jiné vyvinul také vlastní Bluetooth čip, který následně integroval do bezdrátových sluchátek AirPods. Ty se nyní těší obrovskému úspěchu způsobenému v neposlední řadě spolehlivostí spojení a jednoduchostí jeho navázání.

Komentáře