Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple vysvětluje své systémové tažení proti neoriginálním bateriím, jde mu prý o bezpečnost

Apple v posledních dnech čelí hlasité kritice za svůj boj proti výměnám baterií iPhonů mimo autorizované servisy. Pokud totiž uživatel nemá v telefonu originální baterii nainstalovanou v Applem pověřeném servisu, iPhone nově v nastavení nezobrazuje kondici baterie, ale výstražnou hlášku, že kondici baterie nedokáže ověřit. Apple se nyní vyjádřil, že nové opatření má za cíl zajistit bezpečnost pro uživatele.

Hláška varující před neoriginální baterií se paradoxně může objevit i při použití originální baterie od Applu, protože varování pochází od speciálního micro-controlleru, který jsou schopni nakonfigurovat jen v autorizovaném servisu. Pokud systém iOS není s konfigurací spokojen, software se postará o tom, aby byl údaj o kondici baterie skryt a zobrazilo se varování.

Jakmile tato novinka do iOS dorazila, začaly se ozývat hlasy kritiků. Ti argumentují primárně tím, že by Apple měl nechat na uživatelích, jak nakládají se svými vlastními zařízeními, které si pořídili za své peníze. Apple ovšem reagoval, že po Spojených státech je již přes 1 800 autorizovaných servisů Apple zařízení a všichni uživatelé k nim tedy mají pohodlný přístup. „Bezpečnost našich uživatelů bereme velice vážně a chceme se ujistit, že každá výměna baterie je provedena správně,“ komentoval Apple opatření pro magazín The Verge.

Jenže pravdou je, že lidé s baterií vyměněnou mimo autorizovaný servis nyní nemají šanci poznat, že jejich baterie již není nadále způsobilá spolehlivě sloužit a měla by být vyměněna. Systém totiž k výměně baterie (samozřejmě v autorizovaném servisu) nabádá všechny uživatele neoriginální baterie, bez ohledu na její kondici. Apple sice může namítat, že bez profesionálně nakonfigurovaného micro-controlleru nemůže datům o kondici baterie stoprocentně důvěřovat, ale to do jisté míry platí i o bateriích vyměněných v autorizovaném servisu.

Foto: Apple

Stejně jako u mnoha dalších rozhodnutí Applu se tedy nabízí otázka, zda počínání firmy skutečně směřuje k ochraně uživatelů, nebo spíše k maximalizaci vlastního zisku a monopolizaci svého postavení. U baterií má Apple argumentační boj trochu usnadněn tím, že lithium-ionové baterie skutečně mohou být nebezpečné, pokud nejsou vyráběny a instalovány s maximální odborností. Problémy a potenciální rizika se ostatně vyskytují dokonce i u drahých a profesionálně montovaných zařízení. Stačí vzpomenout na skandál Samsungu Galaxy Note 7… S problémy s baterií se navíc aktuálně potýkají i některé starší 15palcové MacBooky Pro, jimž byla z bezpečnostních důvodů zapovězena přeprava letadlem.

Komentáře