Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple zkoumá využití Apple Watch pro odhalení raných příznaků počínající demence
Foto: Apple

Apple Watch a zdravotnictví. Kombinace, která může mít za pár let naprosto zásadní dopady na celé toto odvětví. Už nyní se Apple snaží své chytré hodinky vybavovat funkcemi, pomocí nichž je možné nejen sledovat sportovní aktivitu a měřit tep, ale také ověřovat zdravou kondici srdce pomocí EKG, přičemž se očekává, že do budoucna přibude i podpora měření hladiny cukru v krvi.

Dávno už tak nejde o pouhou prodlouženou ruku iPhonu, ale velmi zajímavý komplexní produkt, na který cupertinská firma hodně sází, což nově dokazuje další zdravotní iniciativa. Apple zahájil úzkou spolupráci s farmaceutickou společností Eli Lilly, v rámci které zkoumá, jestli dokáží Apple Watch včas rozpoznat rané příznaky počínající demence majitele.

Pro Apple půjde o zcela novou zkušenost, jelikož doposud se zaměřoval především na taková onemocnění, která se přímo pojí se srdečním pulsem (například atriální fibrilaci). Nyní se vrhá do oblasti mentálního zdraví, což se po technické stránce mnohem hůře vzdáleně kontroluje. Zpravidla se porucha odhalí až tehdy, co skutečně nastane.

Apple proto chce s Eli Lilly do celého procesu zapojit také iPhone a podložku od Bedditu, na základě nichž by určoval, jestli dotyčný omezuje interakci s příslušnými zařízeními. Momentálně drží výsledky ze studie, které vznikly z testování 82 lidí s touto chorobou. Ti po vysazení patřičné medikace údajně výrazně zpomalili psaní na iPhonu, posílali obecně méně zpráv, omezili vyplňování různých dotazníků a spoléhali se na více podpůrných aplikací než zdraví jedinci.

Spánkový pásek od Bedditu, který se dává na postel za účelem měření spánkové aktivity

Zatím však neexistuje žádná bližší korelace a vše je stále ve fázi studie, na druhou stranu je velmi zajímavé sledovat, co Apple na poli zdravotnictví v posledních letech dělá. Tim Cook (CEO) se pravděpodobně opravdu snaží o to, aby byly „inovace ve zdravotnictví největší přínos, který Apple pro širokou společnost udělá“. Rozhodně k tomu má skvěle nakročeno a dopomáhají mu i reakce od lidí, kterým Apple Watch prakticky zachránily život. Třeba během pádu nebo srdeční arytmie.

Komentáře