Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Applu byl schválen patent pro dosazení pokročilejšího Face ID do Maců
Koncept MacBooku s Face ID (Foto: Viktor Kádár / Behance)

Face ID se od debutu v iPhonu X před dvěma roky stalo relativně spolehlivým bezpečnostním systémem, který dokázal plnohodnotně nahrazovat zaběhnuté Touch ID, a to nejen na iPhonech, ale také na iPadech Pro. Logicky se tak očekávalo, kdy se technologie TrueDepth, na níž Face ID funguje, dostane i třeba do Maců, kde by také mělo své zajímavé využití. A podle nedávných kroků to vypadá, že by celá věc nemusela mít příliš dlouhého trvání.

Applu byl totiž nově udělen patent ohledně použití Face ID do Maců, což znamená, že má firma volnou cestu k tomu, aby na tomto řešení mohla pracovat. Samozřejmě není jisté, kdy se něco takového v jablečných počítačích objeví (a jestli vůbec), nicméně podle popisu pro patentový úřad celá funkce vypadá mnohem propracovaněji než variace používané v iPhonech a iPadech.

Vedle toho, že by sloužilo pro odemykání zařízení na základě obličeje, uskutečňování plateb a například vyplňování hesel, by mělo počítačové Face ID plnit další dvě dodatečné funkce. Tou první je hlídání, aby se Mac neuspal, pokud u něj uživatel sedí, ale přímo s ním neinteraguje.

Často se stává, že se Mac během čtení nějakého delšího článku nebo poslouchání hudby uspí, což naruší celkový zážitek. Aktivita zařízení je totiž podmíněna tím, jestli s ním někdo doopravdy pracuje (stačí jen pohyb kurzoru). To by se však mohlo změnit a TrueDepth by hlídalo, zdali před počítačem uživatel je a dívá se na něj. Pokud ano, Mac by se nikdy sám od sebe neuspal.

Koncept MacBooku Pro (Foto: Viktor Kádár / Vimeo)

Druhou funkcí je naopak probouzení počítače ze spánku v době, kdy k němu uživatel přijde. Samozřejmě s ohledem na sken jeho obličeje: pokud by se okolo počítače pohyboval někdo neznámý, funkce by se neaktivovala a zařízení by bylo stále bezpečně uzamknuté. Toho bude chtít Apple docílit speciálními senzory a také variací známé funkce Power Nap, která běží na pozadí a pracuje s daty počítače, i když není aktivní.

Jak už bylo naznačeno výše, neví se, jestli jde pouze o „další z patentů“, kterých si Apple registruje celou řadu, nebo prvek, na němž by měla firma skutečně pracovat. Rozhodně se neočekává, že by s Face ID přišel už nový 16palcový MacBook Pro, který má dorazit ještě v tomto roce. Pravděpodobně jde o běh na delší trať.

Komentáře