Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Divize zdraví v Applu se potýká s problémy ohledně směřování. Někteří pracovníci odcházejí

Tim Cook doufá, že největší přínos Applu pro lidstvo bude v oblasti zdraví. Společnost před několika lety představila iPhony schopné počítat kroky a převýšení a stejné funkce mají i Apple Watch. Ty navíc umí měřit tep, v nejnovější generaci EKG a překvapivě spolehlivě analyzovat a předpovídat nastávající srdeční problémy. Tým Applu, který se oblastí zdraví u jeho zařízení a platforem zabývá, prý ale nefunguje zrovna nejlépe.

Americké televizní stanici CNBC se podařilo navázat anonymni kontakt s osmi lidmi, co v dané divizi pracují. V posledních měsících se podle nic zvyšuje napětí, jehož první náznaky se začaly objevovat už před pár lety. Zdravotnictví je obrovský sektor trhu a může být těžké se v něm orientovat z hlediska volby zaměření na určité aspekty.

Ačkoliv se mají v dohledné době objevit například Apple Watch schopné měřit hladinu cukru v krvi, Apple svou pozornost upírá hlavně na funkce prospěšné v zásadě zdravé části populace. Čtyři z osmi dotazovaných lidí se tak potýkají s neúspěchem při snaze zabývat se obecnějšími problémy zdravotního systému jako lékařská zařízení, telemedicínu a placení lékařských služeb.

Jednou z hlavních funkcí Apple Watch Series 4 je senzor pro měření EKG

Někteří členové příslušného týmu v Applu jsou proto s vývojem situace nespokojení, když se s ambicemi pro radikální změny v oblasti zdraví musí potýkat s inkrementálním plánem pro rozvoj velké technologické korporace. Důsledkem této frustrace bývá v i odcházení z firmy.

Nedávno Apple opustil výzkumník Andrew Trister, který pak začal pracovat pro Nadaci Billa a Melindy Gatesových, Warris Bokhari odešel pracovat do zdravotní pojišťovny a Christina Eun se své pozice vzdala po osmi letech. Na oblastní zdraví v Applu přestali pracovat také minimálně dva další lidé, Brian Ellis a Matt Krey. V předchozích letech Apple opustilo sedm dalších pracovníků, z nichž někteří přešli ka Googlu.

Mnoho lidí, co odešlo, pracovalo ve skupině lékařský ze Stanfordské univerzity, Sumbul Desai

Divize zdraví Applu přesto v posledních letech poměrně rychle roste a pracují v ní stovky lidí. S některými z nich se o jejich problémech s fungováním firmy pokusil promluvit Jeff Williams, jež má vývoj zdravotních zařízení a platforem ve firmě na starosti. Kromě toho je teď ovšem druhým nejdůležitějším člověkem ve vedení Applu, takže má mnoho dalších povinností a není schopen se plně věnovat jen jedné části operací.

Velká část diskuze o směřování oblasti zdraví je proto ve společnosti rozmělněna v komplexním systému vedení. Vzniklo tak několik skupin s různými zájmy, přičemž všem je společné výraznější vzdalování se vývoje funkcí pro prevenci a udržování dobré zdravotní kondice. Interně ovšem bývá kritizována také komunikace Applu se zdravotnickou obcí.

Kevin Lynch vede vývoj softwaru zdravotních platforem Applu

Když byly představeny Apple Watch s EKG, velká část lékařské komunity je nebyla ochotna přijmout jako legitimní lékařské zařízení. Podle lidí, kteří se podíleli na vývoji funkce je jedním z důvodů proto představení nové verze Apple Watch rovnou široké veřejnosti bez předchozí užší konzultace s profesionály.

I přes popsané problémy by se ovšem nemělo jednat o zásadní ohrožení vývoje zdravotní divize v Applu. Spíše se jedná o otázku většího otevření interní diskuzi o jejím směřování, jelikož se všichni shodují, že zdraví pro firmu i nadále zůstává strategickou prioritou.

Komentáře