Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Funkce pro sledování arabských žen z kontroverzní aplikace zmizí. Ne ovšem díky Applu

Letos v únoru se objevila zpráva, že v App Storu je dostupná aplikace vytvořená vládou Saúdské Arábie sloužící ke správě občanského života, která ovšem obsahuje také sekci pro vložení údajů o ženě pod „opatrovnictvím“ daného uživatele. Dávála mu přehled o pohybu ženy a umožňovala schvalovat a zakazovat cesty. Podle dostupných informací s aplikací Apple dosud nic neudělal a naopak se změnila saúdská legislativa.

Nerovnost pohlaví je stále aktuálním problémem i v těch nejprogresivnějších zemích, Saúdská Arábie ale patří k místům, kde práva žen jsou extrémně omezená. Za zásadní krok směrem k rovnoprávnější společnosti zde například nedávno bylo považováno schválení práva řídit auto. Ve srovnání se západními zeměmi jako Spojené státy, kde Apple sídlí, se tedy jedná o velmi odlišný a z hlediska základních lidských práv velmi problematické prostředí.

Saúdská Arábie je islámskou teokracií, to znamená, že legislativa se do velké míry řídí tím, co je dáno v tisíce let starých posvátných textech. Ženy jsou v nich jednoznačně podřazené mužům a jedním z principů jejich soužití je koncept „opatrovnictví“, kdy každá žena musí mít svého mužského opatrovníka, který kontroluje její pohyb.

Aplikace Absher v App Storu

Z tohoto konceptu vycházela také funkce vládní aplikace Absher, která prošla schvalovacím procesem App Storu a neměli nejmenší problém ji používat ani uživatelé Androidu. Z těchto dvou platforem pocházela dominantní část žádostí o určení polohy a schválení cestování žen.

Toto zjištění vyvolalo velkou vlnu kritiky od uživatelů, mnohých mezinárodních lidskoprávních organizací i politiků a otázka na přítomnost aplikace na platformě Applu se dostala i k Timu Cookovi. Ten řekl, že na její existenci dosud nebyl upozorněn a slíbil, že zjistí, jestli Absher kontroverzní fuknci obsahuje a zda nebude požadovat její odstranění. Totéž slíbil i Google. Podle dostupných informací ovšem velká kritka a sliby vedení společností v praxi neznamenaly žádnou přímou změnu.

O tu se nyní postarala až samotná Saúdská Arábie. Za vlády na zdejší poměry progresivního, avšak z hlediska sociálně vyspělých zemí stále extrémně kontroverzního korunního priince Mohammeda bin Salmana schválila další významnou změnu ve společenském uspořádání země a povolila ženám cestovat samostatně, bez nutnosti kontroly mužského opatrovníka. Jako důsledek tohoto kroku přirozené odpadá smysl problematické sekce aplikace Absher.

Stále se přitom nejedná o kompletní zrušení daného konceptu. Ženy mladší než 21 let stále bez vědomí mužského opatrovníka cestovat nemohou, totéž ovšem platí pro muže. Stále je tak velmi problematická například situace, kdy se dívka pokouší ze země utéct ať už kvůli opresivnímu systému nebo nějaké bezprostřednější hrozbě, často vycházející od člena rodiny.

Mnoho států a společností je ochotno se zeměmi porušujícími lidská práva spolupracovat kvůli jejich vlivu na různé aspekty mezinárodního trhu, například s nerostnými surovinami. Vzhledem k lidnatosti a pozici na technologickém trhu je přesto poněkud překvapivé, že ani jeden z amerických gigantů nebyl schopen sám zasáhnout. Samozřejmě nelze očekávat otevřenou snahu firem jako Apple nebo Google o změnu legislativy samostatného státu, ale neaktivita v otázce funkce, třebaže vládní, aplikace, je velmi překvapivá.

Princ Mohammed bin Salman v minulém roce ve snaze zlepšit vztahy se západními zeměmi podnikl mezinárodní cestu, na které se setkal i s řediteli Applu a Googlu. Je možné, že problematická funkce aplikace byla jedním z témat diskuze a saúdský vládce má ambici  zlepšit spolupráci se západními firmami otevíráním společnosti. Přesto se pořád jedná o velmi opatrné kroky, jejichž legitimita je snižována mezinárodními skandály jako například údajné zavraždění novináře kritizujícího vládu.

Komentáře