Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhony nezobrazí kondici baterie, pokud pochází od třetí strany nebo ji nevyměnil autorizovaný servis
Foto: JerryRigEverything/YouTube

Nedávno jsme psali o problémech, jaké jsou spojené s výměnou baterií vlepených do zařízení a obecněji s opravitelnosti produktů Applu. V některých ohledech se sice situace zlepšuje, v jiných ovšem přesně naopak – nyní se zdá, že Apple v nejnovějších iPhonech prostřednictvím softwaru znemožňuje používat baterie třetích stran nebo takové, které nebyly vyměněny autorizovaným servisním technikem.

iFixit, stejně jako další servisy, narazil na situaci, kdy iPhony XR, XS a XS Max po náhradě baterie za neoficiálně certifikovaný kus uživatele upozorňují na problém s baterií. K témuž výsledku ovšem vede náhrada za oficiální baterii, kterou jen neprovedl autorizovaný technik. Na základě několika nezávislých pozorování stejného fenoménu a obsahu samotného upozornění je zřejmé, že se nejedná o chybu, ale zamýšlené fungování zařízení.

Foto: Daniel Korpai

Upozornění se objeví, pokud chce uživatel zkontrolovat kondici baterie v Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie. V této sekci se standardně v procentuální hodnotě zobrazuje aktuální maximální kapacita baterie vzhledem k novému kusu a jde zde také možnost u starších akumulátorů vypnout omezování výkonu zařízení. Při použití neoficiální baterie nebo výměně mimo autorizovaný servis Applu se u nových iPhonů místo příslušných informací o kondici objeví pouze upozornění, že nelze ověřit, že dané zařízení používá originální baterii.

Toto chování je dalším z příkladů, kdy se Apple snaží nejen zcela odradit uživatele od zasahování do zařízení, která si koupili, ale také kontrolovat servisní služby a vytlačit z trhu ty, které s ním přímo nespolupracují. Podle iFixitu se jedná o případ nepřátelství firmy vůči svým zákazníkům a snahu ovládat, jak budou nakládat s produkty, které mají patřit těm, kdo je zaplatili.

Zařízení s upozorněním na „neověřitelnou“ baterii lze sice stále normálně a bez omezení výkonu používat, ale odpadá jedna z důležitých funkcí spojených s jejich dlouhodobější výdrží. Tento krok je kromě své povahy blížící se nátlaku na uživatele překvapivý také v kontextu, kdy Apple před časem vydal nové směrnice pro opravování iPhonů. Ty technikům Applu umožňovaly za standardní servisní ceny opravovat i zařízení s neoriginálními bateriemi.

Snahy o ztěžování oprav produktů Applu mimo autorizované servisy, jež musí dodržovat velmi specifické podmínky, se zdaleka neomezují jen na baterie. Před několika lety se například nefunkčními stávaly iPhony, jejichž displej byl vyměněn „nepovolanýma rukama“. I při použití originálních dílů displeje ztratily funkci True Tone.

Komentáře