Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Jony Ive podle lidí, kteří s ním pracovali: byl brilantní, ale neakceptoval rozdíl mezi designem hardwaru a softwaru

Jony Ive Applu přispěl nejen svými vlastními designy, ale vytvořením stabilního týmu, který dobře funguje jako celek, podněcuje nové nápady a udržuje proud diskuze o všech aspektech návrhu produktů. Jeho odkazem, podobně jako u Steva Jobse, jsou inovativní i revoluční produkty, hlavně však způsob myšlení a práce, z nichž vzešly. Co si o tomto myšlení myslí lidé, kteří s ním přímo pracovali?

Tuto otázku si položil magazín Fast Company a podařilo se mu spojit se třemi bývalými zaměstnanci Applu, každým z trochu jiné éry a jiné pozice, všichni ale nějak spolupracovali s hlavním designérem. Jony Ive bude prostřednictvím nového designového studia LoveFrom Jony s Applem spolupracovat i nadále, takže poznámky lidí z jeho blízkosti mohou být přínosné pro porozumění jak jeho minulosti, tak budoucnosti.

První iMac, jeden z nejzásadnějších designů Jonyho Ivea (Foto: Jim Abeles / Flickr)

Don Norman je známý především jako autor knihy Design každodenních věcí a jeden z lidí stojících za prvními soubory pravidel pro design lidského rozhraní počítačových systémů v Applu. Zde také v první polovině 90. let držel pozici šéfa pokročilých technologií. V té době se tam setkal s Jonym Ivem, který byl podle něj brilantní designér, ale tehdejší stav firmy mu nedovolil plně projevit svoje schopnosti.

Norman zmiňuje příklad, kdy za ním Ive přišel s návrhem nového desktopového počítače s krásným vzhledem a zároveň řešením pro několik technických problémů. Ačkoliv bylo Normanovi okamžitě jasné, o jak skvělý nápad se jedná, museli spolu chodit od jednoho člena vedení k druhému a všem složitě vysvětlovat, proč by to mohl být dobrý produkt.

Když se do Applu vrátil Jobs a začal vyhazovat velkou část lidí ve vedoucích pozicích (Normana nevyjímaje), okamžitě si Ivea všiml. „Když Jobs uviděl práci, kterou Jony v designové skupině dělal, která se ztrácela na policích, okamžitě viděl sílu a potenciál,“ popisuje Norman.

Apple v minulých letech vydal i knihu, která mapuje vývoj jednotlivých produktů, za nimiž z většiny stojí právě Ive (Foto: Apple)

Obrovský přínos ve světě průmyslového designu Jonyho Ivea ocenil také Ken Kocienda, který v Applu pracoval na všech novějších zásadních produktech jako softwarový inženýr a designér a loni vydal knihu o designovém procesu firmy za éry Steva Jobse. Problém podle něj ovšem nastal, když bezmála geniální průmyslový designér převzal vedení uživatelského prostředí.

Nikdy se podle Kociendy nepřizpůsobil výrazně odlišnému způsobu, jakým vzniká software, zatížen složitým procesem změn fyzických objektů. Byl překvapen, když změna softwarového prvku netrvala týdny jako úprava poloměru křivky zařízení, ale byla otázkou několika vteřin. Tento rozdíl v rychlosti produkce nových verzí je přitom pro vývoj softwaru zásadní, jelikož umožňuje mnohem širší a živější adaptace.

Jony Ive a Tim Cook (Foto: Apple)

I přes Iveovu údajnou neschopnost do svého přemýšlení zahrnout odlišný způsob vývoje hardwaru a softwaru, dlouho před převzetím vedení obou si byl silně vědom důležitosti jejich spolupráce a v důsledku také spolupráce týmů na obou aspektech zařízení pracujících. Imran Chaudhri, bývalý vedoucí vývoje lidských rozhraní v Applu, popsal příběh, kdy členové designového týmu iPhonu poprvé viděli jeho uživatelské prostředí na parkovišti skrývajíc se za otevřenou kapotou auta.

Steve Jobs totiž, možná ve snaze udržet tajemství před veřejností, zastával názor, že hardware a software by měly vznikat odděleně a oficiálně oba týmy o práci toho druhého nevěděly. V současnosti přitom nejlepší produkty Applu rozdíly mezi hardwarem a softwarem stírají.

Komentáře