Inzerce      O nás     CzechCrunch  
MacBook opět získává na popularitě. Zájem o laptopy u Applu je meziročně mnohem vyšší než u konkurence
Problém s bateriemi se týká MacBooků z roku 2015, které se vyráběly jen ve stříbrné verzi

MacBooky měly dlouhou dobu na trhu s laptopy zcely výsadní postavení, jelikož patřily k nejdražším počítačům, ale z hlediska designu, kvality zpracování a spolehlivosti v podstatě neměly konkurenci. Tento status v posledních letech už není zdaleka tak jednoznačný, jednak kvůli některým kontroverzním aspektům hardwaru a jednak kvůli velkému rozšíření konkurence s podobně kvalitním designem a zpracováním z hliníku a skla. Přesto zájem o MacBooky letos meziročně stoupá.

Podle dat analytické firmy TrendForce Apple ve druhém a podle odhadu také ve třetím fiskálním kvartálu letošního roku zaznamenal jednoznačně nejvyšší meziroční nárůst distribuovaných mezi hlavními výrobci notebooků. Celý trh s přenosnými počítači se měl zvětšit o méně než jedno procento, MacBooky však ve druhé čtvrtině letošního roku byly téměř o pětinu populárnější než loni. Druhé v řadě bylo Lenovo s cca polovičním číslem a několik dalších výrobců si celkem výrazně pohoršilo.

Nové MacBooky Air výrazně zlepšily svou opravitelnost (Foto: iFixit/YouTube)

Apple modely s obnoveným hardwarem představil loni i letos, jedním z důvodů tak může být o něco dřívější letošní aktualizace. MacBooky pro tento rok také opět přišly s mírně modifikovanými kontroverzními motýlkovými klávesnicemi a zdá se, že diskuze kolem jejich nespolehlivosti o něco opadla.

Navíc byl konečně představen bezplatný výměnný program pro klávesnice zahrnující všechny MacBooky s motýlkovým mechanismem, což paradoxně mohlo zvýšit důvěru zákazníků. Spolu s převedením nefunkčních klávesnic na vrchol čekacího seznamu v servisech a tedy rychlejší opravou to mohlo znamenat snížení strachu uživatelů o investici do zařízení, které může mít dříve nebo později problém se základním typem interakce.

V květnu se také objevil první MacBook Pro s až osmijádrovým procesorem zaměřený na ty nejnáročnější uživatele macOS, kteří se zároveň nechtějí nebo nemohou vzdát mobility. Tyto stroje až překvapivě dobře zvládají chlazení i při tenkém těle, což je další dobrý důvod pro novou investici. Značně si přitom polepšil také opačný konec laptopového portfolia Applu a stal se tak atraktivnějším.

Jas až 500 nitů, barevný gamut P3 a osmijádrový procesor z nového MacBooku Pro činí zajímavý stroj pro lidi pracující s videem

Podle dostupných informací se Apple na zlepšování své nabídky MacBooků bude soustředit i v následujících měsících, protože by měl představit zcela nový stroj pro náročné uživatele s šestnáctipalcovým displejem. Očekává se u něj, že budou zachovány rozměry současných patnáctipalcových modelů, výrazně se ovšem zmenší rámeček kolem displeje. Pro některé by naopak mohl být zklamáním report, podle nějž se ve své první verzi nedočká desáté generace procesorů od Intelu a bude si muset „vystačit“ s osmijádrovým Coffee Lake.

Šestnáctipalcový MacBook Pro by měl být zároveň prvním, u nějž se firma vrátí k tradičnějšímu nůžkovému mechanismu klávesnice a snad tak konečně začne eliminovat největší problém všech svých současných počítačů. Například problém opravitelnosti a dlouhodobé životnosti Apple začal alespoň částečně řešit u letošních MacBooku Air, kde výměna baterie nevyžaduje zároveň vyměnit celou horní část šasi s klávesnicí a trackpadem.

Komentáře