Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Na Macu si již můžete vyzkoušet Microsoft Edge založený na Chromiu, dorazila veřejná beta

Ačkoli byl Microsoft dříve se svým Internetem Explorerem jasnou jedničkou na trhu, na poli internetových prohlížečů mu postupem času ujel vlak a převálcoval jej primárně Chome od Googlu. Microsoft se ovšem nevzdává a se svým prohlížečem Edge přechází na open-sourcový engine Chromium. Před prohlížečem technologického giganta z Redmondu tak leží úplně nová éra. V rámci ní prohlížeč přichází i na Mac a již nyní je možné si nainstalovat jeho veřejnou betaverzi.

Konkurenční boj na poli internetových prohlížečů jasně vede Google se svým Chromem. Ten má na desktopu tržní podíl přes 70 %, přičemž Microsoft si z celého trhu bere již jen necelých 10 %. Více než polovinu z tohoto podílu navíc stále tvoří staré verze Internetu Exploreru. Microsoft se ovšem nehodlá vzdát a na poli prohlížečů chce zůstat relevantním hráčem. Z vlastního enginu proto přechází na open-sourcové Chromium.

Kromě vývojářské verze je již k dispozici i veřejná beta

Microsoft hodlá do vývoje Chromia investovat a od přechodu na něj si slibuje, že se bude moci i přes „prohru“ proti Chromu dále podílet na vytváření standardů a na tom, jakým směrem se budou internetové prohlížeče ubírat. Pro uživatele je to jedině dobrá zpráva. V momentě, kdy lidé budou k internetu přistupovat skrze jednotný engine, vymizí občasné problémy s nekompatibilitou, která zapříčiňuje chybné zobrazení webových stránek či třeba nefunkčnost webových aplikací.

Konkurenční prostředí navíc vývoji obvykle svědčí, takže věřme, že jinak tomu snad nebude ani při dalším rozvoji projektu Chromium. Koneckonců, i samotná nová generace prohlížeče Edge by se mohla stát atraktivní alternativou pro lidi, kteří se v minulosti od Microsoftu a jeho Internet Exploreru odvrátili. Nový Edge nabízí čisté a přehledné uživatelské prostředí a díky přechodu na engine Chromium do něj kromě rozšíření určených přímo pro Edge nainstalujete i většinu rozšíření z Chrome Web Storu. To samo o sobě prohlížeč posouvá na úplně novou úroveň.

Na druhou stranu, o některé funkce z původního prohlížeče nový Edge bohužel přišel. V nové verzi již není zabudovaná čtečka článků a chybí rovněž nástroj pro anotování webových stránek. Tato absence se dá samozřejmě vyřešit právě instalací konkrétních rozšíření, ale dosavadní fanoušci prohlížeče mohou být z tohoto posunu přirozeně zklamáni.

Faktem je, že vývojářskou betaverzi nového Edge Microsoft vypustil již v dubnu. Nyní je ale beta dostupná všem uživatelům a k vyzkoušení prohlížeče stačí jednoduchá instalace z insiderského webu Microsoftu. Prohlížeč by již měl být ve fázi, kdy je bezpečné jej používat na denní bázi.

Komentáře