Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Pro Apple, Amazon a Google lidé analyzovali nahrávky povelů pro asistenty. U Facebooku to byly nahrávky hovorů.
Mark Zuckerberg (Foto: Anthony Quintano)

Apple při vývoji svých produktů a interakci s jejich uživateli používá mnoho různých technik, jejichž cílem je minimalizovat objem shromažďovaných dat a ta, která získá, důsledně anonymizovat. Minulý měsíc se ale objevila zpráva, že povely pro, někdy nezáměrně spuštěnou, Siri, poslouchají a analyzují lidští pracovníci. Firma na odhalení poměrně rychle zareagovala zastavením tohoto programu s tím, že v budoucnu si uživatelé budou moci vybrat, zda nahrané povely odesílat do Applu pro zlepšení hlasové asistentky. Téměř stejným procesem prošel také Amazon.

Facebook naopak nikdy neměl status nějakého velkého ochránce soukromí svých uživatelů, což se teď Mark Zuckerberg snaží změnit. Od minulého roku se ale potýká s mnoha skandály ohledně toho, jak dalece až firma svoje zákazníky špehovala s největším ve zneužití dat firmou Cambridge Analytica pro ovlivnění amerických prezidentských voleb.

Nyní se objevuje další problém, z hlediska fungování nepříliš vzdálený situaci kolem Siri, v ohledu míry narušení soukromí ovšem zcela zásadně horší. Magazín Bloomberg totiž zjistil, že Facebook si najímal stovky externích pracovníků pro přepisování zvukových nahrávek lidí při používání jeho služeb.

Mark Zuckerberg před časem představil vizi Facebooku zaměřeného na soukromí (Foto: Facebook)

Lidé přepisující nahrávky netušili, odkud pochází, ani k čemu je chce firma v textové podobě, vzhledem k portfoliu je ovšem celkem snadno odvoditelné, že se pravděpodobně alespoň z části jedná o nahrávky hovorů přes Messenger. Některé z nich přitom podle popisů pracovníků obsahují vulgární vyjadřování. Žádný z uživatelů prý nevěděl, že jeho nahrávky analyzují lidé.

Facebook toto zjištění oficiálně potvrdil a oznámil, že daný program už zastavil, podobně jako to učiniliy ostatní technologické firmy. „Podobně jako Apple a Google jsme pozastavili lidské analyzování audia už více než před týdnem,“ stojí v prohlášení. Uživatelé, jejichž hovory byly nahrány, prý danou možnost sami zvolili v nastavení služby a účelem programu bylo srovnat, zda umělá inteligence firmy zprávy správně vyhodnotila. Nahrávky byly anonymizované.

Není vůbec jasné, nakolik lze tato tvrzení chápat jako popis standardního chování uživatelů a dostatečné ochrany ve formě anonymizace. Jednak totiž uživatelé mohli nevědomě souhlasit samotným používáním aplikace nebo možností skrytou hluboko v nastavení a jednak anonymizační procesy nemusí být v podobných případech dostatečně efektivní. Například u nahrávek Siri často zaznívala jména a místa a lidi lze navíc často identifikovat pouze podle barvy hlasu nebo způsobu vyjadřování.

Konverzace v Messengeru standardně nejsou šifrované jako například u iMessage

Bloomberg také poukazuje na podezření z minulého roku, že Facebook nahrával svoje uživatele bez jejich vědomí, aby podle toho upravil algoritmy organizující hlavní sekci „Vybrané příspěvky“ a lépe přizpůsoboval cílenou reklamu. Mark Zuckerberg tato nařčení tehdy jednoznačně popřel s tím, že jeho firma mikrofon používá jen v čase, kdy jí to uživatel prostřednictvím používání funkce vyžadující mikrofon povolí.

Messenger nelze za zcela soukromý nástroj považovat ani v případě psané komunikace. Jako aplikace sice nabízí možnost konverzace s end-to-end šifrováním, jedná se ale o zvláštní funkci, která navíc není dostupná na desktopu. V podmínkách používání sociální sítě stojí, že může sbírat obsah, komunikace a ostatní data poskytnuté uživateli při komunikaci.

Komentáře