Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Steve Wozniak oslavil 69. narozeniny. Za co spoluzakladateli Applu vděčíme?
Steve Wozniak (Foto: Cage Skidmore / Flickr)

Steve Wozniak je známá postava technologického světa a ačkoli již v Applu od roku 1985 nepracuje, s firmou bude spojován navždy. Jako spoluzakladatel totiž stál u jejího zrodu, stvořil legendární počítače Apple I i Apple II a k počínání společnosti, která je nyní vedena Timem Cookem, se navíc pravidelně vyjadřuje. Jaký je příběh Steva Wozniaka?

Wozniak se se o technologie a počítače zajímal od raného dětství a už jako malý vstoupil do počítačového klubu nazvaného Homebrew Computer Club, který sdružoval mladíky s podobnými zájmy, jaké měl právě Steve Wozniak. Členové klubu kupovali levné součástky a zkoušeli z nich vytvářet vlastní přístroje. Jenže v roce 1971 se Wozniak na University of California v Berkeley skrze společného kamaráda seznámil se Stevem Jobsem a z hobby se stala vážná věc.

Steve Jobs a Steve Wozniak / Berkeley Alumni

Jobs s Woziakem záhy spojili síly a chvíli pracovali ve firmách Hewlett Packard a Atari. Poměrně rychle ale dospěli k tomu, že si založí vlastní firmu. Společnost Apple Computer, která byla později přejmenována jen na Apple, založili Jobs s Wozniakem a třetím spoluzakladatelem Ronaldem Waynem v legendární garáži Jobsových rodičů v roce 1976.

Steve Jobs vždy vynikal svým vizionářstvím, neústupností, perfekcionismem i obchodním duchem. „Machrem přes počítače“ byl ale právě Steve Wozniak, který stojí za vývojem počítačů Apple I i Apple II, přičemž kromě samotného hardwaru vyvinul i celý jejich operační systém.

Počítače od Applu přitom ve své době byly naprostou revolucí. Před vstupem Applu na trh byly počítače prodávány v podobě dílů, které bylo potřeba seskládat. Počítače nebyly určené pro soukromé využití, ale jednalo se o drahé a komplikované stroje, které našly využití takřka výhradně v armádě, ve vědě a různých státních zařízeních. Apple ale přišel s prvními „osobními počítači“ – s prvními PC.

V podobném stavu se vzácný Apple I z roku 1976 vydražil (Foto: RR Auction)

Legendární Steve Jobs byl údajně tím, kdo dostal nápad, že by bylo vhodné počítače prodávat alespoň částečně sestavené, s čímž firma sklidila okamžitý úspěch. První počítač firmy ještě postrádal energetický zdroj, klávesnici i displej, ale Apple II již na trh dorazil kompletně vybavený, a to včetně barevného displeje a vlastního počítačového jazyka, který vyvinul Steve Wozniak.

Steve Wozniak (Foto: Thomas Hawk / Flickr</a)

Pohádkový příběh dvou Stevů částečně ukončila letecká havárie v roce 1981. Malé letadlo pilotované Stevem Wozniakem havarovalo hned při vzletu a ačkoli se ani jednomu ze čtyř pasažérů naštěstí nestalo nic fatálního, Wozniak utrpěl poranění hlavy i tváře a postihla ho dočasná ztráta paměti. Plné zotavení trvalo Wozniakovi zhruba dva roky a spoluzakladatel Applu zlom událostí využil v podstatě k novému začátku profesního života, jehož součástí již Apple nebyl. Wozniak z firmy definitivně odešel v roce 1985. Jednak nebyl spokojen s tím, kam Apple směřuje, a navíc se vyjadřoval, že jej baví být inženýrem. Wozinak nikdy nechtěl být manažerem.

Vynálezce počítačů Apple I a Apple II ve světě technologií přirozeně zůstal a v roce 1987 stál například u zrodu společnosti CL 9, která vynalezla první univerzální televizní ovladač. V roce 2001 Wozniak založil firmu Wheels of Zeus, jež přišla s bezdrátovou GPS technologií. O pět let později pak Wozniak založil společnost Acquicor Technology, která je zaměřená na akvizice a rozjezd technologických společností. V roce 2007 Wozniak vstoupil i do představenstva oděvní společnosti Scottevest, která se specializuje na technologické nadšence.

Komentáře