Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Tvůrce watchOS klávesnice FlickType chystá novou verzi. Podle úvodního videa funguje velmi plynule
Foto: Kosta Eleftheriou / Twitter

Vzhledem k tomu, že Apple Watch pro některé uživatele slouží i jako komunikační nástroj, pomocí kterého odbavují zprávy nebo e-maily (případně vyřizují hovory), je klíčové, aby nabízely formy potřebné pro komunikaci. Jednou z nejoblíbenějších je diktování, které funguje spolehlivě i pro češtinu, nicméně je nepraktické v hlučném prostředí nebo zkrátka tehdy, když má zpráva obsahovat soukromé informace.

Dalším způsobem jsou přednastavené odpovědi, jež mohou být fajn v opakovaných situacích, ale rozhodně ne pro spontánní reakce, potažmo delší vypisování. Samozřejmě je pak možné zprávu „odbýt“ pomocí emoji, ale to je až příliš velký extrém. Zajímavou funkcí je i Scribble, která funguje na bázi rukopisu, nicméně ta pro tuzemské uživatele není dostupná, respektive nepodporuje český jazyk.

A co klasická klávesnice, kterou všichni znají z iPhonu? Apple ji záměrně vynechává, protože nevěří, že se může mezi uživateli uchytit. I když se displejová plocha Apple Watch zvětšuje a Series 4 nabízejí už vcelku rozumný rozměr na detailnější interakce, stále pro většinu uživatelů nejspíš nebude příliš efektivní ťukat prsty na malá digitální písmena (výjimkou mohou být lidé s tenkými prsty).

Protože ale této funkci nevěří Apple, ještě neznamená, že nemůže být stvořena a nemůže být reálně používána. Toho je důkazem i známá watchOS aplikace FlickType, za kterou stojí kalifornský vývojář Kosta Eleftheriou. Díky ní uživatelé mohou poměrně intuitivně psát text přímo na displeji hodinek a pomocí speciálních gest volit dodatečné znaky, přesouvat „kurzor“ a tak podobně.

Po napsaní textu je pak možné silněji přitlačit na displej, vyvolat dodatečnou nabídku a vybrat, jakou cestu má být odeslán. Ne úplně optimální varianta, ale aktuálně jedna z nejlepších, čehož si všimli i redaktoři řady magazínů zabývajících se recenzemi aplikací, kteří FlickType hodnotí velmi pozitivně. Eleftheriou však nyní pracuje na nové verzi, přesněji řečeno zcela nové aplikaci.

Jde o FlickType Notes, která přináší nové komunikační rozhraní a jak je patrné z níže přiloženého videa, rozhodně jde o krok kupředu, co se týče intuitivnějšího ovládání a lepší orientace. Podobně jako FlickType i FlickType Notes bude mít možnost, pomocí jakých kanálů text sdílet. Princip tak zatím není integrován nativně do watchOS, ale možná je to na dobré cestě.

Nebylo by překvapením, kdyby Apple tuto aplikaci koupil a zahrnul do výčtu komunikačních možností. Na druhou stranu by podobnou věc zvládl i ve svých dílnách a pokud uvidí, jak se těmto řešení daří, možná se k tomu uchýlí. Zatím je však možné používat tuto variaci, a to v rámci testovacího programu TestFlight (zdarma).

Komentáře