Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Akcie Applu po keynote vystřelily nahoru, firma má opět bilionovou hodnotu
Tim Cook

Na úterní keynote zaměřené na hardware Apple přestavil novou řadu iPhonů, vylepšený základní iPad i nejnovější generaci hodinek Apple Watch. Řada technologických novinářů i běžných pozorovatelů Applu si stěžovala na nedostatek inovací a fádnost nových produktů. Investory ale prezentace firmy z Cupertina očividně více než uspokojila – akcie Applu po měsících stabilního růstu vystřelily dále nahoru a Apple se opět stal společností s tržní kapitalizací přesahující bilion dolarů.

Optimismus vůči hospodářskému úspěchu Applu může pramenit z celé řady věcí. Jednou z těch nejzásadnějších může být důvěra v rostoucí segment služeb, na který Apple klade čím dál větší důraz, a svědomitě jej rozvíjí. Služby pro Apple znamenají stabilní příjem, který roste a stává se čím dál podstatnější složkou tržeb společnosti. V posledním uzavřeném kvartálu již služby tvořily více než pětinu celkového obratu a po iPhonech přinesly na účty Applu nejvíce peněz.

Velkou výhodou služeb je, že pro Apple znamenají pravidelný měsíční příjem, který může stabilizovat finanční výsledky i při případné stagnaci či poklesu prodeje iPhonů. Důležité pak je, že mezitímco trh se smartphony je již do značné míry nasycený, služby mají stále hodně kam růst. Velký potenciál mají jak obchody s aplikacemi, tak iCloud, Apple Music či platební služba Apple Pay.

Novinky v podobě herní platformy Apple Arcade a Apple TV+ jsou skvělým doplněním stávajícího portfolia. Investory navíc pravděpodobně potěšilo, že Apple nasadil velmi střízlivou a konkurenceschopnou cenu necelých pěti dolarů, která by oběma novým službám měla zaručit rychlý růst.

Wall Street navíc Apple nejspíš potěšil i celkovou skladbou portfolia hardwaru. Například iPhony 11 nepřišly s žádnými extrémně zásadními inovacemi, díky nimž by se právě tento iPhone zapsal do dějin, ale firma představila velmi solidní telefony, které nikoho neurazí, a zároveň je zasadila do velmi atraktivního portfolia.

iPhone 11 Pro má nový systém tří kamer

Mezitímco „profesionální“ iPhony 11 Pro se cenou pohybují již tradičně okolo 30 tisíc, iPhone 11 přichází na trh s až pozoruhodně atraktivní cenou, která je o 1 500 nižší, než se kterou loni dorazil úspěšný iPhone XR. Loňský model navíc v portfoliu zůstal s novou cenou 17 990 korun a koupit bude stále možné i iPhone 8 za 13 490 korun. Firma by tak mohla obchodně uspět i u ekonomicky slabší klientely na rozvojovějších trzích.

Podobnou taktiku nasadil Apple i u svých hodinek Watch, když při představení páté generace hodinek zároveň ponechal v nabídce sérii 3 a i zde tedy nabízí atraktivní alternativu pro cenově senzitivnější zájemce. Předloňské Apple Watch, které stále skvěle poslouží, jdou nově koupit za cenu pod 6 tisíc korun.

Opět o něco atraktivnější a konkurenceschopnější je navíc po úterní keynote i nejoblíbenější model iPadu. Základní 9,7palcový model se totiž dočkal vylepšení a díky užším rámečkům okolo displeje nyní nabídne o půl palce větší displej. Případné zájemce pak potěší i osazení Smart konektorem a s ním spojená podpora Apple Keyboard. Tablet za cenu pod 10 tisíc korun je tedy ještě lepší koupí než kdy dříve.

Ačkoli tedy s letošní zářijovou keynote nebyli spokojeni všichni technologičtí nadšenci, Wall Street nové sestavě produktů a služeb podle všeho věří. Optimismus akcionářů vůči konání Tima Cooka dokazuje již zmíněná bilionová valuace firmy, která je dána tím, že akcie Applu překonaly potřebnou hodnotu 221,16 dolaru za akcii.

Apple již této mety dosáhl, když se vloni v srpnu stal vůbec první společností na světě, která tuto valuaci pokořila. V říjnu 2018 hodnota společnosti poklesla v důsledku obav ze slabé vánoční sezony. Znovu Apple bilionovou hranici pokořil ještě v květnu, a to v důsledku oznámení silných finančních výsledků.

Komentáře