Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple demokratizuje vědu. Představil tři nové lékařské studie
CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Jeden z nejzajímavějších detailů, co zazněly na úterní prezentaci Applu, se překvapivě netýkal nové funkce některého z produktů, ale vědeckých výzkumů. V rámci zvyšování svého vlivu ve zdravotnictví firma představila tři nové lékařské studie zaměřující se na sluch, ženský menstruační cyklus a srdce a pohyb. Jejich cílem zlepšení spolehlivosti funkcí Apple Watch a zároveň potenciální nové vědecké objevy.

V minulosti jsme už párkrát zmiňovali příběhy lidí, u kterých byl na základě upozornění Apple Watch diagnostikován vážný srdeční problém. Spolehlivost funkce upozornění na zaznamenanou srdeční arytmii do velké míry vychází ze srdeční studie, kterou Apple v roce 2017 vytvořil ve spolupráci se Stanfordskou univerzitou. Nakonec se jí zúčastnilo 400 tisíc uživatelů Apple Watch a stala se tak největší svého druhu v historii.

Tři nové výzkumy, které Apple ohlásil nyní, si nemusí klást o nic méně ambiciózní cíle a to i když dvě z nich vlastně vůbec nepracují s daty z některého ze specializovaných senzorů hodinek. S příchodem watchOS 6 jejich majitelé dostanou dva nové nástroje, jeden slouží ke sledování menstruačního cyklu a druhý kontinuálně měří úroveň okolního hluku a případně upozorní, pokud je příliš vysoká.

watchOS 6: Měření srdeční aktivity, okolního hluku a sledování menstruačního cyklu

Apple Hearing Study, vytvořená ve spolupráci s Michiganskou univerzitou, se tedy zaměří na sledování toho, jak vystavování různým úrovním hluku každý den ovlivňuje sluch. Podstatná je přitom obšírnost výzkumu, který poskytne data od mnoha lidí z různých prostředí a za dlouhou dobu. Podobně je orientovaná také Apple Women’s Health Study navržená spolu s Harvardskou univerzitouBude sledovat dlouhodobé proměny fungování ženského těla a má přispět ke schopnosti správně vyhodnocovat problémy jako syndrom polycystických ovarií, neplodnost, osteoporóza, ale také přirozené procesy jako těhotenství a menopauza.

Třetí představená studie je pak opět spojena se srdcem. Apple Heart and Movement Study bude zkoumat spojení mezi tepovou frekvencí, mírou pohybu a kvalitou zdraví. Vznikla ve spolupráci s Americkou kardiologickou asociací a jejím cílem je podněcovat ke zdravějšímu pohybu a lepší kondici kardiovaskulárního systému.

Všechny tři studie budou pro americké uživatele Apple Watch spuštěny ke konci tohoto roku v nové aplikaci Research. Její uvedení má být dalším výrazným krokem Applu na cestě k zásadnímu ovlivnění zdravotnictví z unikátní pozice, kterou firma s uživatelskou základnou čítající desítky milionů lidí má.

Nová aplikace Research v iOS 13

Jeff Williams, šéf operací a provozní ředitel Applu, řekl: „S uvedením Apple Heart Study jsme zjistili, že můžeme mít pozitivní vliv na lékařský výzkum, pomáhajíc dnešním pecientům i budoucím generacím. Dnešní oznámení stvrzuje naši oddanost zdraví ještě více, jelikož zapojuje účastníky ve větším měřítku, než kdy dříve.“ Apple podle vlastních slov demokratizuje lékařskou vědu, prodává totiž produkty, které jsou součástí každodenního života lidí a zároveň představuje silné nástroje pro výzkum.

Komentáře